Treść artykułu

Mężczyzna z białą laską wraz z kobietą przechodzą przez przejście dla pieszych.

Pierwszy zjazd uczestników projektu „Doszkalanie instruktorów orientacji przestrzennej i mobilności”

W dniach 19–21 września br. odbył się pierwszy zjazd uczestników projektu „Doszkalanie instruktorów orientacji przestrzennej i mobilności”. Do udziału w nim zostało zakwalifikowanych 16 instruktorów z województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, małopolskiego, pomorskiego, podkarpackiego, śląskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego. W zjeździe uczestniczyło 14 osób, dwie z powodu choroby nie mogły do nas dołączyć. Będą uczestniczyć od następnego zjazdu, a z tego otrzymają materiały do pracy w domu. Na dysku Google został założony folder, w którym będziemy zamieszczać materiały dla uczestników.

W czasie zjazdu przeprowadzono 5 godzin wykładów i 12 godzin ćwiczeń.

Wykłady dotyczyły:

  • Standardów nauczania orientacji przestrzennej i mobilności osób niewidomych i słabowidzących.
  • Aktualnych rozwiązań i wyzwań w obszarze diagnozy i wsparcia osób niewidomych i słabowidzących – od dzieciństwa do późnej dorosłości.
  • Rehabilitacji osób niewidomych i słabowidzących – o co możemy i powinniśmy zabiegać w rehabilitacji podstawowej, medycznej, społecznej z uwzględnieniem orientacji przestrzennej.

12 godzin ćwiczeń w podziale na 4 grupy dotyczyło:

  • Standardów nauczania orientacji przestrzennej i mobilności osób niewidomych i słabowidzących. Czy jesteśmy w stanie prowadzić nauczanie według standardów i jakie warunki musimy spełnić.
  • Technik w nauczaniu orientacji według standardów.

Projekt „Doszkalanie instruktorów orientacji przestrzennej i mobilności” jest dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (numer umowy o dofinansowanie: UM/PW9/2024/2/DEPT_DS_WSPOLPRACY/5358) w ramach konkursu 1/2023 „Możemy więcej”.

Elżbieta Oleksiak
Kierownik Centrum Rehabilitacji w Instytucie Tyflologicznym PZN