Gala finałowa konkursu „Lider Dostępności”
Uczestniczyliśmy − Andrzej Brzeziński, prezes ZG PZN i Elżbieta Oleksiak, kierownik Centrum Rehabilitacji − w gali finałowej IX edycji Konkursu Architektoniczno-Urbanistycznego „Lider Dostępności”. Wydarzenie miało miejsce 5 czerwca br. w Pałacu Prezydenckim. Odbywało się pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
W tym roku wpłynęła, jak poinformowała Ewa Pawłowska, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, rekordowa liczba 83 zgłoszeń. Kapituła Konkursu obradowała pod przewodnictwem ministra Piotra Ćwika, zastępcy szefa Kancelarii Prezydenta RP, i przyznała 8 nagród oraz 7 wyróżnień. Nagrody wręczali Prezydent RP oraz prezesi Stowarzyszenia Integracja i Towarzystwa Urbanistów Polskich (organizatorzy konkursu). Nagrody zostały przyznane w następujących kategoriach:
- przestrzeń publiczna,
- duży obiekt użyteczności publicznej,
- mały obiekt użyteczności publicznej,
- obiekt biurowy/handlowy,
- obiekt mieszkalny/hotelowy,
- obiekt zabytkowy,
- architekt/urbanista,
- Grand Prix.
W czasie gali uczestnicy zostali poinformowani o wydanym przewodniku „Festiwale bez barier oraz inne wydarzenia plenerowe dostępne dla każdego”. Publikacja powstała w Kancelarii Prezydenta RP przy aktywnym udziale Stowarzyszenia Integracja i Fundacji Kultura bez Barier. Poniżej przedstawiam wszystkich nagrodzonych i wyróżnionych. Może zechcą Państwo odwiedzić te miejsca i przekonać się osobiście, w jaki sposób są one dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością.
- W kategorii „Przestrzeń publiczna” nominowanych było 7 ogrodów i parków. Nagrodę główną otrzymał park leśny na Oksywiu w Gdyni, a wyróżnienie Park Centralny wraz z parkingiem podziemnym w Gdyni. W tej kategorii nominowany był także plac zabaw dla dzieci słabowidzących na Bielanach w Warszawie. Może to być dla nas szczególnie interesujące miejsce do odwiedzenia.
- W kategorii „Duży obiekt użyteczności publicznej” nominowanych było 6 obiektów. Nagrodę główną otrzymały nowe czytelnie Biblioteki Narodowej w Warszawie, a wyróżnienie dworzec autobusowy w Lublinie.
- W kategorii „Mały obiekt użyteczności publicznej” nominowanych było 7 obiektów. Nagrodę główną otrzymało Centrum Aktywności Międzypokoleniowej przy ul. Ceramicznej w Warszawie. Były też 3 wyróżnienia: Dom Oczami Brata w Częstochowie, Dom Otwarty w Warszawie, Centrum Sąsiedzkie Przystań w Gdyni.
- W kategorii „Obiekt biurowy/handlowy” nominowane były 4 obiekty. Nagrodę główną otrzymało Biuro ISS Finance Service Centre w Gdańsku, natomiast wyróżnienie − Nowy Rynek w Poznaniu.
- W kategorii „Obiekt mieszkalny/hotelowy” nominowane były 2 obiekty. Nagrodę główną otrzymał Dom Matki Bożej Serdecznej – schronisko dla osób w kryzysie bezdomności, z usługami opiekuńczymi w Warszawie.
- W kategorii „Obiekt zabytkowy” nominowane były 4 obiekty. Nagrodę główną ex aequo otrzymał Arsenał i Klasztorek – część kompleksu Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie i Pałac Sobieszów – Centrum Przyrodniczo-Edukacyjne Karkonoskiego Parku Narodowego w Jeleniej Górze.
- W kategorii „Architekt/Urbanista” kapituła jednomyślnie przyznała nagrodę Michałowi Brutkowskiemu, architektowi z Pracowni Architektonicznej Archigraf, za dotychczasową działalność, którą rozpoczął w 1979 r., oraz liczne projekty tworzone w duchu projektowania uniwersalnego.
- Grand Prix otrzymało Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni. Jest to samodzielna jednostka budżetowa Miasta Gdyni, której zadaniem jest szukanie i wdrażanie nowatorskich rozwiązań wychodzących naprzeciw społecznym wyzwaniom, aby tworzyć obiekty, a także całe miasta – komfortowe, przyjazne i dostępne.
Organizatorzy zapraszają do udziału w 10. konkursie „Lider Dostępności”. Zgłoszenia można przesyłać do 18 marca 2025 r. Warunki uczestnictwa oraz karta zgłoszenia są do pobrania ze strony: www.integracja.org/lider-dostepnosci.
Elżbieta Oleksiak
Centrum Rehabilitacji w Instytucie Tyflologicznym PZN