Zaproszenie na spacer z królem i pawiami
Muzeum Łazienki Królewskie zaprasza na spacery sensoryczne po historycznych ogrodach oraz zabytkowych wnętrzach. Inicjatywa odbywa się w ramach Festiwalu Kultury Bez Barier.
Muzeum Łazienki Królewskie zaprasza dzieci i dorosłych do udziału w trzech spacerach po historycznych ogrodach. Trasy pozbawione są barier architektonicznych i nierówności terenu, a podczas wydarzeń wykorzystywane będą pomoce sensoryczne i wizualne. Opowieściom o historii Łazienek Królewskich towarzyszyć będzie audiodeskrypcja na żywo, a spacer szlakiem historycznych teatrów przetłumaczony zostanie na Polski Język Migowy (PJM). Udział w wydarzeniach jest bezpłatny. W przypadku brzydkiej pogody, spacery zostaną przeniesione do łazienkowskich wnętrz.
1 października 2022 r. (sobota), godz. 11.00-12.30
„Teatry łazienkowskie: Teatr Królewski, Mały Teatr i Amfiteatr” − spacer dla dorosłych i młodzieży (16+), tłumaczony na PJM
Miejsce spotkania: kasa w Podchorążówce. Zapisy: rezerwacje@lazienki-krolewskie.pl
Uczestnicy spaceru wyruszą szlakiem dawnych teatrów w Łazienkach Królewskich. Podczas spaceru zobaczą, gdzie znajdował się pierwszy teatr. Dowiedzą się także, co wystawiano na deskach i wodach Amfiteatru. Aby poznać teatralne pasje króla Stanisława Augusta, uczestnicy przyjrzą się dekoracjom i iluzjonistycznemu malarstwu w Teatrze Królewskim. Mowa będzie również o XVIII-wiecznym repertuarze łazienkowskiej sceny oraz dyrektorze Teatru Narodowego, Wojciechu Bogusławskim. Spacer odbywa się w ramach cyklu “Atlas Łazienek Królewskich”.
8 października 2022 r. (sobota), godz. 11.00-12.30
„Spacer sensoryczny śladami królewskich zwierząt” – dla rodzin z dziećmi od 6 lat z niepełnosprawnościami ruchu, wzroku, intelektualnymi oraz w spektrum autyzmu.
Miejsce spotkania: kasa w Podchorążówce. Zapisy: rezerwacje@lazienki-krolewskie.pl
Gdzie w Łazienkach Królewskich mieszkają ptaki i ssaki? W jaki sposób można znaleźć ich gniazda, dziuple lub nory? Które z gatunków można spotkać w łazienkowskich ogrodach przez cały rok, a które mieszkają tu tylko latem? Na te i inne pytania uczestnicy poszukają wspólnie odpowiedzi podczas przyjaznego sensorycznie spaceru. W jego trakcie przewodnicy nauczą ponadto, jak obserwować zwierzęta i rozpoznawać ich tropy czy ślady żerowania. W drugiej części spotkania, na warsztatach w Centrum Edukacji Ekologicznej, uczestnicy wykonają własne książki obrazkowe pop up o wybranym mieszkańcu ogrodów.
8 października 2022 r. (sobota), godz. 14.00-15.30
„Spacer sensoryczny śladami łazienkowskiej flory i fauny” – dla dorosłych i młodzieży (16+), dostosowany do potrzeb osób słabowidzących i niewidomych
Miejsce spotkania: kasa w Podchorążówce, zapisy: rezerwacje@lazienki-krolewskie.pl
Łazienkowskie ogrody to dom wielu gatunków ssaków i ptaków. Niektóre z nich ochoczo wychodzą naprzeciw spacerowiczom, przyciągając swym pięknem. Inne nieufne kryją się w gąszczu krzewów i liści. Podczas spaceru uczestnicy poznają najczęstsze kryjówki wybranych zwierząt. Dowiedzą się, które gatunki to stali mieszkańcy łazienkowskich ogrodów, a które rezydują tu jedynie latem. Nauczą się, jak rozpoznawać ich tropy oraz ślady bytowania. W drugiej części spotkania, na warsztatach w Centrum Edukacji Ekologicznej, każdy z uczestników będzie mógł stworzyć sensoryczny zbiór odcisków i śladów natury, zebranych podczas spaceru.
Informacje o dostosowaniach i pomocach zapewniających dostępność:
- Spotkania prowadzone są z wykorzystaniem pomocy dotykowych i sensorycznych.
- Organizatorzy proszą o zgłaszanie chęci skorzystania ze słuchawek wyciszających lub pętli indukcyjnej podczas zapisów na wydarzenie.
- Spacer odbywa się alejkami pozbawionymi barier architektonicznych.
- Trasa prowadzi przez teren główne zacieniony, z licznymi ławkami do odpoczynku.
- Część warsztatowa odbędzie się w Centrum Edukacji Ekologicznej w Nowej Palmiarni, gdzie przestrzeń oraz meble są w pełni dostosowane dla osób poruszających się na wózkach.
Źródło: Muzeum Łazienki Królewskie
Fot. Unsplash