Treść artykułu

dwie osoby trzymają się z ręce w pocieszającym geście, nie widać ich twarzy, zbliżenie na ręce położone na białym stole

Działając razem, budzimy nadzieję

10 września obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Z tej okazji przypomnijmy, jakie formy pomocy oferuje nasz kraj osobom pozostającym w kryzysie psychicznym.

Ostatnie dwa lata były wyjątkowo trudne: COVID-19, działania wojenne w Ukrainie, rosnąca inflacja – to wszystko odbija się negatywnie na kondycji psychicznej społeczeństwa. Podczas konferencji, która odbyła się 8 września br., prof. dr hab. n. med. Agnieszka Gmitrowicz, przewodnicząca Zespołu Roboczego ds. prewencji samobójstw i depresji przy Radzie ds. Zdrowia Publicznego Ministerstwa Zdrowia przedstawiła zatrważające dane:

  • według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) samobójstwo jest częstszą przyczyną zgonów niż takie choroby, jak malaria, AIDS, czy śmierć w wyniku działań wojennych lub zabójstw,
  • więcej niż jeden zgon na 100 jest spowodowany przez odebranie sobie życia,
  • jest to jedna z wiodących przyczyn zgonów w populacji 15–29 lat,
  • liczba samobójstw dokonywanych na świecie to ok. 703 tys. rocznie,
  • w 2021 r. w Polsce 5201 osób odebrało sobie życie, przy czym największa liczba (505) dotyczyła grupy wiekowej 35–39 lat.

Kiedy nastolatek jest w kryzysie

Niepokojące są także dane dotyczące coraz młodszych osób. Mimo wdrażania reformy psychiatrii dzieci i młodzieży, wciąż zauważa się tendencje wzrostowe zachowań samobójczych i samookaleczeń w tej grupie. Z kolei blisko 50% czynów autodestrukcyjnych lub prób samobójczych podejmowanych jest w domach. Warto więc zwrócić na to uwagę. Więcej o tym, jak rozpoznać zachowania samobójcze u swojego dziecka, można przeczytać na stronie: https://pap-mediaroom.pl/zdrowie-i-styl-zycia/czy-latwo-rozpoznac-ze-dziecko-chce-sie-zabic.

Warto rozmawiać

Wśród prelegentów znajdowała się również dr n. med. Anna Depukat, kierownik Biura ds. Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, która opowiedziała o Centrach Zdrowia Psychicznego. Pisaliśmy już o nich wielokrotnie. Informacje na temat pilotażu znajdują się pod linkiem: https://pzn.org.pl/centra-zdrowia-psychicznego-szybka-pomoc-blisko-domu/.

Na spotkaniu obecna była także Halszka Witkowska, pomysłodawczyni i koordynatorka platformy „Życie warte jest rozmowy”. Pisaliśmy o niej tutaj: https://pzn.org.pl/zycie-warte-jest-rozmowy/.

Jak podkreślali rozmówcy, trudne czasy sprawiają, że wdrażanych jest coraz więcej rozwiązań mających na celu pomoc osobom w kryzysie psychicznym. Dlatego warto jest o nich mówić i rozpowszechniać tę wiedzę. W naszym kraju powstaje także coraz więcej kampanii, które sprawiają, że przestajemy stygmatyzować choroby psychiczne.

Hasłem przewodnim Światowego Dnia Zapobiegania Samobójstwom jest: „Działając razem, budzimy nadzieję”. Warto o tym pamiętać.

 

DU/Centrum Komunikacji PZN

Fot. Unsplash