Treść artykułu

Mały chłopiec w trakcie badania okulistycznego

Krótkowzroczność u dzieci – czas działać

Coraz więcej uczniów cierpi na krótkowzroczność. O wzrok dzieci powinno się dbać w domu i szkole. A jak to wygląda w rzeczywistości? Co zrobić, aby ten system lepiej funkcjonował?

WHO szacuje, że w 2020 r. liczba osób z krótkowzrocznością wyniosła 2,6 miliarda na całym świecie, z czego 312 milionów to osoby poniżej 19. roku życia.

Z przygotowanego raportu poświęconego tej tematyce wynika, że: „Pogarszający się wzrok dzieci to fakt, który został zaobserwowany, zarówno w Polsce, jak i w innych krajach. Jest to bardzo niepokojące zjawisko, ponieważ według ekspertów wzrok jest najważniejszym zmysłem, potrzebnym do prawidłowego rozwoju dziecka. Jednak, jak wynika z przeprowadzonego badania, tenże system mógłby robić więcej, aby zaopiekować się oczami uczniów. Taką opinię podzielają, zarówno rodzice, jak i eksperci.”

Aż 2 na 3 badanych rodziców uważa, że szkoła niewystarczająco przejmuje się wzrokiem uczniów. Z kolei 41% rodziców twierdzi, że szkoły nie podejmują żadnych działań związanych z profilaktyką wzroku, a 22% jako przykład takich działań podaje badanie wzroku w gabinecie higienistki szkolnej lub okulisty. Jakie pomysły na rozwiązanie problemu pogarszającego się wzroku wśród uczniów mają rodzice? Najwięcej, bo 42% proponuje zwiększenie częstotliwości obowiązkowych badań. Inne sugestie to: ograniczenie nauki przed ekranem (5%), więcej działań edukacyjnych, takich jak np. pogadanki na temat używania smartfonów (4%) oraz ograniczenie lub całkowity brak nauki zdalnej w przyszłości (3%).

Znaczenie szkoły w profilaktyce wad wzroku podkreśla również prof. Andrzej Grzybowski: Szkoła odgrywa tutaj ogromną rolę, ponieważ dziecko przebywa w niej przez 6-8 godzin, a czasami nawet i dłużej. Bardzo ważne, by nauczyciele znali czynniki ryzyka wad wzroku i wprowadzali nowoczesną profilaktykę, w tym np. spędzanie przez dzieci co najmniej 2 godz. na dworze. Niezwykle istotna jest również odległość czytania, ponieważ dystans mniejszy niż 30 cm sprzyja rozwojowi krótkowzroczności. Jednak już badania profilaktyczne przekraczają możliwości pojedynczych szkół i powinny być organizowane systemowo, najlepiej przez samorządy.

Z raportem można się zapoznać na stronie: https://www.wokularach.pl/blog/jak-polskie-szkoly-dbaja-o-wzrok-dzieci-raport

Oprac. JR/Centrum Komunikacji PZN