O projekcie
W ramach konkursu ogłoszonego przez PFRON „Sięgamy po sukces” Polski Związek Niewidomych Instytut Tyflologiczny otrzymał dofinansowanie do projektu „Zrób to sam – szkolenie instruktorów życia codziennego”.
Projekt będzie realizowany w terminie od 1 marca 2022 r. do 31 marca 2023 r.
Projekt ma na celu szkolenie kadry specjalistów czynności życia codziennego, zaangażowanej w bezpośredni proces rehabilitacji osób z problemami wzroku, głównie nowo ociemniałych i tracących wzrok i przez to podniesienia jakości usług świadczonych na rzecz osób niewidomych i słabowidzących.
W ramach projektu zorganizujemy szkolenie podnoszące kwalifikacje 16 osób, głównie pracujących i współpracujących z jednostkami PZN ze wszystkich województw. Szkolone osoby chcemy wyposażyć w umiejętność posługiwania się nowo wydanym, dofinansowanym przez PFRON, programem rehabilitacyjnym dotyczącym czynności życia codziennego „Zrób to sam. Rozwijanie samodzielności osób z niepełnosprawnością wzroku”. Program szkolenia obejmie także zagadnienia z zakresu: nowych technologii wykorzystywanych w nauczaniu codziennych czynności, adaptacji przestrzeni oraz wymianę doświadczeń.
Program projektu przewiduje 122 godzin zajęć, w tym:
- 20 godzin wykładów podzielonych na następujące bloki tematyczne:
- Strategie związane z nauczaniem i uczeniem się.
- Nowe technologie w czynnościach życia codziennego.
- Adaptację przestrzeni dla osób z uszkodzonym wzrokiem.
- 78 godzin ćwiczeń:
Ćwiczenia będą pogłębieniem wiedzy nabytej w trakcie wykładów i praktycznym ich zastosowaniem. Zajęcia obejmą miedzy innymi następujące bloki tematyczne:- Przygotowanie do nauki – zestaw ćwiczeń wstępnych (rozwijanie sprawności rąk; ćwiczenie siły dłoni; rozwijanie świadomości własnego ciała i umiejętności kontrolowania jego pozycji; znajomość i rozumienie pojęć).
- Zajęcia związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego.
- Ubieranie się.
- Posiłki.
- Czynności samoobsługowe.
- Dawkowanie leków (rozróżnianie, odmierzanie dawek)
- Robienie zakupów
- Podpisywanie się i inne umiejętności.
- Wykorzystanie nowych technologii w nauce czynności życia codziennego.
- Wykonanie symulacji adaptacji mieszkania do potrzeb osoby z problemami wzroku.
- 8 godzin praktyk
Każdy uczestnik będzie w ramach praktyk uczyć osobę niewidomą wybranych zagadnień z czynności życia codziennego. - 16 godzin wsparcia indywidualnego:
Celem konsultacji indywidualnych jest bieżące reagowanie na pytania i wątpliwości uczestników wynikające z wprowadzania do pracy zawodowej wiedzy zdobytej w czasie wykładów, ćwiczeń i praktyk.
Ponadto uczestnicy projektu będą mieli okazję do wymiany doświadczeń. Uczestnicy szkolenia będą zdawać egzamin teoretyczny i praktyczny oraz otrzymają zaświadczenia.
Wkrótce zamieścimy informacje o zasadach rekrutacji do Projektu.
Centrum Rehabilitacji Instytutu Tyflologicznego PZN