Prace zrealizowane w listopadzie 2021
Odbyło się szkolenie podnoszące kwalifikacje dla instruktorów w dniach 11-14.11.2021 r. Wykładowcą był Francisco Villavilla z Austrii, trener, niezależny instruktor, międzynarodowy konsultant ds. psów przewodników. Zrealizowaliśmy program wcześniej uzgodniony z Partnerami. Główne zagadnienia to tematy dotyczące szkolenia psa; doboru pary pies-klient; inne specyficzne zagadnienia takie jak: przekazywanie psów osobom ze sprzężonymi niepełnosprawnościami , dobór psa dla osoby słabowidzącej – pułapki, częste błędy; korzystanie z psa i białej laski równocześnie. Przekazano uczestnikom program i informacje organizacyjne, dokonano niezbędnych uzgodnień z hotelem. W szkoleniu uczestniczyło 8 osób. 5 kobiet i 3 mężczyzn. W czasie szkolenia było symultaniczne tłumaczenie. Wykłady zostały nagrane i otrzymali je uczestnicy.
Trzeciego dnia szkolenia wykładowcą była trenerka kompetencji interpersonalnych, pedagog, certyfikowany mentor w oparciu o Porozumienie bez Barier Agnieszka Dąrowska-Jedynak. Szkolenie dotyczyło emocji, współpracy i dobrostanu w relacjach zawodowych, wspierania rozwoju kompetencji i radzenia sobie ze stresem. Uczestnicy także otrzymali prezentacje.
Współpracowano z wolontariuszami wspierającymi w PZN. Jeden z wolontariuszy w listopadzie przepracował 10 godzin zegarowych analizując projekt rozporządzenia, który ma zastąpić obowiązujące rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie pod kątem udogodnień dla osób z niepełnosprawnością oraz możliwość łączenia różnych rent socjalnej, z powodu niezdolności do pracy, rodzinnej. Odbyło się również zdalne dwugodzinne spotkanie konsultacyjne z trenerem ze Stowarzyszenia „Centrum Wolontariatu”. Było to szkolenie z zakresu wolontariatu dla pracownika PZN zajmującego aktualnie stanowisko opiekuna merytorycznego ds. standardów szkoleń i wolontariatu. Ze spotkania przygotowano notatkę.
Przygotowano także i przeprowadzono ostatnie z zaplanowanych trzecie w tym roku spotkanie dla wolontariuszy w dwóch turach 15 i 30 listopada. Uczestniczyło 21 osób (dwóch mężczyzn i 19 kobiet). Spotkanie dotyczyło pogłębienia teorii z zakresu zagadnień behawiorystycznych z udziałem specjalistów behawiorystów i trenerów psów. Ze spotkania przygotowano notatki.
Przeprowadzono 6 spotkań upowszechniających dla osób z problemami wzroku zainteresowanych posiadaniem psów. 10, 17, 23, 24, i dwa 29 listopada. Dwa spotkania zdalne zostały przeprowadzone dla uczestników szkolenia dla nowo ociemniałych w Bydgoszczy; jedno zdalne dla uczniów Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Łodzi, jedno bezpośrednie dla osób z problemami wzroku, przewodniczących Komisji Rewizyjnych PZN; jedno bezpośrednie dla osób niewidomych z Poznania i jedno zdalne w Warszawie. Uczestniczyło w nich 72 osób (30 mężczyzn, 42 kobiety). Na trzech spotkaniach był wykładowca z zewnątrz, w pozostałych nie mógł uczestniczyć, przeprowadzili je pracownicy uczestniczący w realizacji projektu. W czasie spotkań omówiono ideę posiadania psa przewodnika i możliwości wynikające z posiadania psa, aspekty prawne, co trzeba zrobić, aby aplikować o psa. Pokazano film. Uczestnicy zadawali wiele pytań, np. czy należy kupić bilet dla psa w samolocie; czy we wszystkich Fundacjach, realizujących projekt, obowiązują te same zasady; na jakiej zasadzie działa pogotowie woluntarystyczne; czy wolontariusze są z całej Polski; czy wolontariusz może być u klienta w domu; czy rodzina musi się stosować do przyjętych zasad w stosunku do psa przewodnik; czy pracodawca musi wyrazić zgodę na przebywanie psa na terenie zakładu pracy; czy pies musi nosić kaganiec; gdzie trafia pies przewodnik podczas pobytu osoby niewidomej w szpitalu; ile czasu czeka się na psa przewodnika; jak będzie można się starać o psa przewodnika po zakończeniu projektu; kto nadaje imię psu?
Uczestnicy obejrzeli także film. Ze spotkań przygotowano notatki. Po spotkaniach upowszechniających 6 osób zgłosiło chęć aplikowania o psa przewodnika, przekazaliśmy te informacje Partnerom.
Przed organizowanymi w listopadzie spotkaniami upowszechniającymi wysłano informacje do 30 organizacji działających na rzecz niewidomych, okręgów, kół PZN, różnych jednostek Związku, Krajowego Duszpasterstwa Niewidomych oraz na portal Niewidomi i niedowidzący bądźmy razem. Ze spotkań przygotowano notatki.
Film jest nadal prezentowany w obu budynkach PZN oraz w poczekalni Przychodni Leczniczo-Rehabilitacyjnej PZN, gdzie przyjmowani są głównie pacjenci z problemami wzroku. Podjęliśmy dalsze próby umieszczenia spotu w tramwajach i autobusach w Zarządzie Transportu Miejskiego.
Jedna z uczestniczek teoretycznego szkolenia dla aplikantów na trenerów nadal nie ukończyła szkolenia z zakresu orientacji przestrzennej. Ustalano kilka terminów z których się nie wywiązywała. Rozważana jest rezygnacja z jej udziału w projekcie.
Centrum Rehabilitacji w Instytucie Tyflologicznym PZN