Siatkówka oka pod lupą
Naukowcy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego badają molekularne podstawy dziedzicznych chorób siatkówki. Prace te w przyszłości mogą prowadzić do opracowania nowych terapii.
Projekt, współprowadzony przez naukowców Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, ma na celu eksperymentalne podejście do chorób siatkówki z wykorzystaniem hodowli komórkowej oraz modelu zwierzęcego. Będzie on polegał na wprowadzeniu do komórek zmutowanych białek oraz śledzenie interakcji tych białek z innymi sieciami białkowymi. Po rozpoznaniu, które interakcje białkowe są zmienione, naukowcy planują zaproponować ukierunkowane leczenie. Pozwoli to zlikwidować objawy choroby na każdym jej etapie.
Jak wyjaśnia kierownik projektu, dr Xiaonan Liu z Katedry Fizjologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, dystrofie siatkówki są spowodowane w głównej mierze zaburzeniem funkcji białek zaangażowanych w budowę lub prawidłowe funkcjonowanie fotoreceptorów siatkówki.
− Biorąc pod uwagę złożoność zagadnienia dystrofii siatkówki, głównym celem projektu jest zrozumienie molekularnych podstaw tej grupy chorób na poziomie pojedynczych białek komórkowych, co pozwoli na zidentyfikowanie potencjalnych biomarkerów w diagnostyce oraz nowych celów terapeutycznych – poinformował kierownik projektu. Aby to osiągnąć, naukowcy chcą wykorzystać zaawansowane techniki, żeby odtworzyć i scharakteryzować sieć komórkowych interakcji białkowych w fotoreceptorach w przebiegu dystrofii siatkówki.
Najczęściej występująca dystrofia − zwyrodnienie barwnikowe siatkówki − jest główną przyczyną dziedzicznej ślepoty. Choroba ta dotyka do 2,5 mln osób.
Projekt jest realizowany w ramach grantu naukowego POLS Narodowego Centrum Nauki, przy wsparciu Funduszy Norweskich. Prowadzony jest we współpracy z Katedrą Fizjologii Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach z Instytutem Biotechnologii Uniwersytetu w Helsinkach.
Źródło: Nauka w Polsce PAP
Fot. Shutterstock