Treść artykułu

Dłoń rysuje symbol osoby. Rysunek symboliczny odnoszący się do zapisów prawnych

Zasady zawieszania renty socjalnej zostaną zmienione

Od 1 stycznia 2022 r. wejdzie w życie ustawa w myśl, której renta socjalna będzie zawieszana dopiero wtedy, gdy świadczeniobiorca osiągnie przychody przekraczające 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Osiąganie przychodów od 70 proc. do 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia będzie powodować zmniejszanie wysokości renty socjalnej.

W związku ze zgłaszanymi postulatami środowisk osób z niepełnosprawnościami w czerwcu 2021 r. sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, w której dokonuje się zmiany ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej w zakresie zasad zawieszania prawa do tego świadczenia.

Jak można przeczytać w odpowiedzi MRiPS na pismo Rzecznika Praw Obywatelskich, który interweniował w tej sprawie: „Ustawa przyjmuje, że renta socjalna będzie podlegała takim samym zasadom zawieszenia lub zmniejszenia, w razie osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, co emerytury i renty z tytułu niezdolności do pracy, przyznane na mocy ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

W przypadku osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczeń społecznych, rencista socjalny będzie mógł, bez konsekwencji w wysokości renty, osiągnąć przychód wynoszący do 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia, natomiast renta socjalna ulegnie zawieszeniu w przypadku osiągania tego przychodu w wysokości przekraczającej 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia (od 1 czerwca 2021 r. – 7386,10 zł). Przychody w wysokości od 70 proc. do 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia będą powodować zmniejszenie wysokości renty socjalnej, ale nie więcej niż o maksymalną kwotę zmniejszenia.

Osoba pobierająca rentę socjalną lub jej przedstawiciel ustawowy będą zobowiązani, tak jak obecnie, niezwłocznie powiadomić organ wypłacający rentę socjalną o okolicznościach powodujących zawieszenie prawa do świadczeń albo zmniejszenie ich wysokości. Tryb rozliczania również będzie analogiczny tak, jak w przypadku emerytur i rent z tytułu niezdolności do pracy z systemu powszechnego. Planowane jest, że ustawa wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2022 r. Obecnie została przekazana do podpisu prezydenta.

Tekst ustawy dostępny pod linkiem: http://orka.sejm.gov.pl/opinie9.nsf/nazwa/1188_u/$file/1188_u.pdf

Źródło: RPO