Treść artykułu

Naukowiec ogląda próbki w laboratorium

Wyniki, które dają obiecujące rezultaty w zakresie leczenia chorób siatkówki oka

Naukowcom ze Szpitala Uniwersyteckiego w Düsseldorfie udało się wyhodować z komórek macierzystych organoidy mózgu, które rozwinęły pęcherzyki oczne. W przyszłości mogą być one wykorzystywane do badań nad chorobami siatkówki oka. Jak twierdzą specjaliści, to bardzo obiecujące wyniki badań.

Organoidy mózgu powstały z komórek macierzystych struktur odzwierciedlających budowę i funkcje organów człowieka. Naukowcy stymulowali je czynnikami wzrostu. Aby osiągnąć ten rezultat, badacze z Düsseldorfu zmodyfikowali wcześniej opracowany protokół przekształcania organoidów mózgu w tkankę nerwową. Prace nad organoidami trwają w różnych laboratoriach już od kilku lat.

− Nasza praca podkreśla niezwykłą zdolność organoidów mózgu do generowania prymitywnych struktur czuciowych, które są wrażliwe na światło i zawierają typy komórek podobnych do tych znajdujących się w ciele – mówi autor badania Jay Gopalakrishnan ze Szpitala Uniwersyteckiego w Düsseldorfie. Jak twierdzi naukowiec organoidy mogą pomóc w badaniu interakcji mózg − oko podczas rozwoju zarodka, a także służyć do badań nad chorobami siatkówki oka.

Organoidy ludzkiego mózgu utworzyły pęcherzyki oczne, które pojawiły się już po 30 dniach i dojrzewały jako widoczne struktury w ciągu 50 dni. Badania zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym Cell Stem Cell.

Źródło: Eurekalert.org

Fot. Unsplash