Strzeż się zakrzepicy
Rocznie rozpoznaje się w Polsce kilkadziesiąt tysięcy nowych przypadków zakrzepicy. Wychwycenie pierwszych symptomów choroby może uchronić przed bardzo poważnymi konsekwencjami lub niepełnosprawnością. Warto zatem zadbać o profilaktykę i badania.
− Zakrzepy mogą powstać zarówno w żyłach, jak i tętnicach. W żyłach krew płynie wolno, w tętnicach szybko. Prawidłowe ciśnienie tętnicze to ok. 120/80 mm słupa rtęci, w żyłach wynosi zaledwie kilka, kilkanaście mm. W tętnicach do zakrzepów dochodzi najczęściej w związku z miażdżycą, kiedy pękają blaszki miażdżycowe. W żyłach do zakrzepów najczęściej dochodzi wskutek zastoju krwi − opowiadał prof. Jerzy Windyga, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Chorób Metabolicznych z Instytutu Hematologii i Transfuzjologii podczas webcastu „Eksperckie rozmowy PAP”.
− Wspólne jest to, że obydwa te stany bezpośrednio zagrażają życiu. Jeśli zakrzep powstanie w tętnicy wieńcowej, często dochodzi do zawału serca. Jeśli w żyłach głębokich – skrzeplina może przenieść się do płuc i spowodować zator płucny. Na szczęście medycyna dysponuje bardzo skutecznymi lekami, kluczowe jest jednak dostrzeżenie niepokojących objawów i znajomość czynników ryzyka – tłumaczył specjalista.
Zakrzepica żył głębokich – tu istotnym czynnikiem ryzyka jest wiek. Człowiek starszy jest bardziej narażony na powstawanie zakrzepów. Dochodzi do tego wtedy, kiedy człowiek się nie rusza, np. leży w łóżku z nogą w gipsie. Są też czynniki genetyczne, jeśli ktoś w rodzinie miał zakrzepicę żył głębokich lub zator płucny. Warto etedy wybrać się do hematologa. Czynnikiem ryzyka zakrzepicy jest też wiele chorób zakaźnych np. COVID-19. O zakrzepicy może świadczyć ból w jednej nodze, opuchlizna jednej nogi czy duszność. Incydent zakrzepowy to bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia, w razie jego podejrzenia należy udać się do szpitalnego oddziału ratunkowego, albo do lekarza.
Co zrobić, aby uchronić się przed zakrzepicą. Remedium to zdrowy tryb życia i odpowiednia dieta (bogata w warzywa i owoce, unikanie alkoholu), niepalenie tytoniu i ruch.
Webcast poświęcony zakrzepicy odbył się w ramach cyklu „Eksperckie rozmowy PAP”. Można go posłuchać na stronie: https://pap-mediaroom.pl/zdrowie-i-styl-zycia/zakrzepica-bardzo-czesty-problem-lepiej-sporo-o-niej-wiedziec
Źródło informacji: Serwis Zdrowie PAP/ Mediaroom PAP
Fot. Unsplash