Treść artykułu

Warsztaty Laboratorium Ciemności. Kobieta czyta, używając lupy powiększającej.

Laboratorium ciemności – warsztaty, w których warto wziąć udział!

Zapraszamy chętnych – dzieci, młodzież, a także dorosłych – do Laboratorium ciemności działającym w Instytucie Tyflologicznym PZN. Są to zajęcia, które pokazują świat z perspektywy osób niewidomych i słabowidzących. To ważna lekcja życia społecznego.

W trakcie warsztatów uczestnicy dowiedzą się, jak osoby z dysfunkcją narządu wzroku funkcjonują w codziennym życiu. Zajęcia te uwrażliwiają na potrzeby osób z niepełnosprawnością narządu wzroku, a także uczą, w jaki sposób można im pomagać. To przydatna wiedza dla wszystkich, którzy zajmują się wprowadzaniem i zarządzaniem dostępnością w instytucjach i urzędach. Co więcej, nastolatkowie i dzieci również wyniosą z tych zajęć wiedzę na temat potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Na spotkaniu można dowiedzieć się, jakie urządzenia i udogodnienia są przydatne dla osób z niepełnosprawnością narządu wzroku. Używając symulatorów schorzeń wzroku, można przekonać się, jak to jest poruszać się, kiedy widzi się jak przez „dziurkę od klucza” lub sito, a także jakie to uczucie, gdy w ogóle nic się nie widzi. Uczestnicy dowiedzą się także, jakich pomocy i sprzętów używać, by ułatwić sobie wykonywanie codziennych czynności.

Jak nalać wodę do szklanki, rozpoznać kolory, zmierzyć temperaturę? Po co jest biała laska? Na te i inne pytania prowadzący odpowiedzą w trakcie warsztatów. Można będzie też poznać świat dotyku, dźwięku i zapachów, w jakim żyją osoby niewidome. Z kolei, poznając pismo Braille’a i specjalne techniki komputerowe, można przekonać się, jak czytają osoby z dysfunkcją narządu wzroku.

− Zapraszamy na nasze warsztaty. Były u nas dzieci z ogólnodostępnych przedszkoli i szkół, restauratorzy, pracownicy domów pomocy społecznej, służby zdrowia, biur podróży. Warsztaty prowadzą m.in. osoby z problemami wzroku. Uczestnicy przekazują nam wiele pozytywnych opinii, spotykamy się z wdzięcznością i zadowoleniem, warto nas odwiedzić  – mówi Elżbieta Oleksiak, kierownik Centrum Rehabilitacji w Instytucie Tyflologicznym PZN.

Więcej informacji na temat zapisów na zajęcia można znaleźć na stronie: https://pzn.org.pl/category/oferta/laboratorium-ciemnosci/.

Fot. KW/CK