E-recepta – wszystko, co chcecie o niej wiedzieć
E-recepty są w użyciu już od dłuższego czasu, ale często mamy szczegółowe pytania z nimi związane. Jak długo są ważne, w jakiej formie można je otrzymać, kto może wypisać ten dokument? W krótkim kompendium staramy się odpowiedzieć na wszystkie wątpliwości.
E-receptę można otrzymać w postaci SMS-a z 4-cyfrowym kodem dostępu lub e-maila z PDF-em, albo wydruku informacyjnego. Dokument ten może być ważny 30 dni, 7, 120 lub 356 dni. Receptę może wypisać nie tylko lekarz.
Bezpłatny SMS lub e-mail dostanie osoba, która korzysta z Internetowego Konta Pacjenta w serwisie www.pacjent.gov.pl i uzupełni dane w zakładce „Moje konto” – e-mail i numer telefonu. Jeśli ktoś nie korzysta z tego konta, wtedy od lekarza dostanie wydruk informacyjny. Podczas wizyty domowej albo w przypadku świadczenia udzielanego przez telefon, jeśli chory nie korzysta z internetowego konta, wtedy lekarz wystawia receptę w formie papierowej.
Zachęcamy osoby niewidome do uzupełnienia danych w serwisie pacjent.gov.pl, aby otrzymywać receptę na maila. Przeczytanie e-recepty z pliku pdf pozwoli pacjentowi na zorientowanie się odnośnie dawkowania przepisanego preparatu. Co więcej, w przypadku posłużenia się e-receptą z pliku pdf nie ma konieczności podawania farmaceucie otrzymanego kodu z wiadomości sms oraz numeru pesel. Wystarczy pokazać pdf, a aptekarz zeskanuje kod i uzyska wszystkie informacje.
Receptę może wystawić m.in.: lekarz, dentysta, felczer, starszy felczer, pielęgniarka, położna. Farmaceuta w przypadku nagłego zagrożenia życia pacjenta, może wydać bez recepty wypisanej przez lekarza produkt leczniczy, zastrzeżony do wydawania na receptę, w najmniejszym terapeutycznym opakowaniu, z wyłączeniem środków odurzających, substancji psychotropowych i prekursorów kategorii 1.
E-recepta jest ważna, co do zasady 30 dni, ale są i takie, które są ważne 7, 120 lub 365 dni. E-recepty na niektóre leki mają z góry określony termin ważności:
– antybiotyk − 7 dni
– preparaty immunologiczne − 120 dni.
Jeśli lekarz nie wpisał daty realizacji, to czas na wykupienie e-recepty rozpoczyna się od daty jej wystawienia. Jeśli lekarz zaznaczył późniejszą datę realizacji, to od tego liczy się 30 dni ważności e-recepty. E-recepta może być także ważna 365 dni. Taką e-receptę otrzymają m.in. pacjenci chorzy przewlekle, którzy na stałe przyjmują leki. Na dokumencie zobaczymy „datę realizacji do” określonego dnia. Co ważne, mimo że czas ważności e-recepty jest tak długi to pierwsze opakowanie leku należy kupić w ciągu 30 dni od daty wystawienia.
Jeśli medykamenty zostaną wykupione po 30 dniach, farmaceuta wyda wtedy mniejszą ilość leku, proporcjonalnie do liczby dni, które upłynęły od daty wystawienia e-recepty. Warto zatem w ciągu miesiąca wykupić chociaż jedno opakowanie farmaceutyków. Wtedy pozostałe leki z tej recepty trzeba wykupić w tej samej aptece. Jeśli lekarz nie określił dawkowania, e-receptę wystawioną na 365 dni trzeba zrealizować w ciągu 30 dni.
Źródło: pacjent.gov.pl
Fot. Unsplash