Dowiedź się wszystkiego o badaniach klinicznych
Agencja Badań Medycznych stworzyła cykl filmów edukacyjnych, w którym lekarze eksperci z Centralnego Szpitala Klinicznego UM w Łodzi tłumaczą, jak przebiegają badania kliniczne i jakie przynoszą korzyści. Warto pamiętać, że bez badań klinicznych nie można byłoby wdrażać innowacyjnych terapii.
Cykl składa się z 7 odcinków. Lekarze oraz uczestnicy badań odpowiadają na najczęstsze pytania zadawane w związku z udziałem w badaniach klinicznych. Pacjenci mogą dowiedzieć się m.in. co to są badania kliniczne, kto może wziąć w nich udział, w jaki sposób chronione jest bezpieczeństwo uczestników, jakie korzyści wiążą się z udziałem w badaniu. Swoją wiedzą dzielą się: prof. Jarosław Drożdż Drożdż, kierownik Kliniki Kardiologii oraz dr hab. n. med. Paweł Ptaszyński, z-ca dyrektora ds. medyczno – organizacyjnych z Centralnego Szpitala Klinicznego UM w Łodzi.
Filmy dostępne są na stronach:
- https://pacjentwbadaniach.abm.gov.pl/pwb/historie-pacjentow/649,Cykl-edukacyjny-quotPacjent-w-badaniachquot.html,
- https://www.youtube.com/channel/UCwkQ1KYkOUEVy7sIO-LJy8w
Serwis www.pacjentwbadaniach.abm.gov.pl został stworzony przez Agencję Badań Medycznych we współpracy z partnerami i uczestnikami rynku badań klinicznych. Agencja pełni rolę koordynatora w projekcie „Pacjent w badaniach klinicznych”. A co to jest za procedura?
Jak czytamy w tym serwisie „Pacjenci często zastanawiają się, skąd wiadomo, że przepisane przez lekarza leki zadziałają, że są bezpieczne, w jakiej dawce i jak często powinny być przyjmowane i skąd pojawiły się informacje o działaniach niepożądanych wypisanych w ulotce leku. Odpowiedzi na te pytania poznaje się podczas przeprowadzania badania klinicznego, czyli w procesie, w którym cząsteczka nie będąca jeszcze lekiem zarejestrowanym i dopuszczonym do stosowania, oceniana jest pod względem bezpieczeństwa i skuteczności leczenia”.
Na stronie umieszczona jest również ankieta pacjenta. Wypełnia się ją anonimowo, a udział jest dobrowolny. Zebrane dane posłużą do stworzenia raportu na temat postrzegania badań klinicznych oraz adaptacji treści serwisu do potrzeb różnych grup odbiorców. Agencji zależy, aby z przekazem dotrzeć do jak najszerszych grup odbiorców, w tym osób z dysfunkcją wzroku. Link do ankiety: https://pacjentwbadaniach.abm.gov.pl/pwb/form/dodaj1,Kwestionariusz-Co-wiemy-o-badaniach-klinicznych.html
Ciekawe informacje o badaniach klinicznych i innowacjach medycznych znajdują się również na stronie: https://abm.gov.pl/.
Źródło: Agencja Badań Medycznych
Fot. Unsplash