Treść artykułu

młoda kobieta siedzi na ławce w muzeum i patrzy na wiszące przed nią 3 obrazy; widzimy ją od tyłu

Kolejne audiodeskrypcje na stronie iSztuka

Wraz z 2020 rokiem zakończył się 6. etap projektu „iSztuka ­– Edukacja Kulturalna dla Wszystkich” realizowany przez białostocką Fundację Audiodeskrypcja. Oznacza to, że na stronie www.isztuka.edu.pl znajduje się już niemal 400 audiodeskrypcji dzieł sztuki i obiektów architektonicznych.

Fundacja już od pięciu lat umieszcza w Internecie opisy dzieł ułatwiające dostęp do sztuki osobom niepełnosprawnym czy starszym oraz wszystkim tym, którzy z różnych powodów mają utrudniony dostęp do muzeów. Podczas tegorocznej edycji projektu dodano 60 audiodeskrypcji, tym razem ze sztuki XX-wiecznej (do lat 60.). To nowość, ponieważ do tej pory opisywano obiekty wcześniejsze – od prehistorii aż po XIX wiek.

Najnowsze prace skupiły się na takich nurtach jak ekspresjonizm, kubizm, futuryzm, dadaizm, Bauhaus czy pop-art. Można więc znaleźć audiodeskrpycje takich dzieł jak m.in. „Panny z Awinionu” Pabla Picassa, „Uporczywość pamięci” Salvadora Dali, „Kompozycja IV” Wassilija Kandinsky’ego, „Puszki z zupą firmy Campbell” Andy’ego Warhola czy „Czarny kwadrat na białym tle” Kazimierza Malewicza. Wśród przykładów rzeźby znalazła się „Leżąca postać” Henry’ego Moore’a. Na platformie pojawił się też po raz pierwszy opis instalacji artystycznej – jest to „Merzbau” Kurta Schwittersa.

Dodatkowo jeśli udałoby się pozyskać mecenasów – osoby prywatne lub organizacje – baza audiodeskrypcji zostałaby zasilona o jeszcze dwa obiekty architektoniczne wskazywane przez historyków sztuki jako kanoniczne dla twórczości XX wieku. Chodzi o Willę Tugendhatów w Brnie (projektu Ludwiga Miesa van der Rohe’a) oraz Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku (projektu Franka Lloyda Wrighta). Niestety dofinansowanie z Ministerstwa Kultury nie było w stanie pokryć kosztów opracowania wszystkich kluczowych dla tego okresu dzieł.

Założyciele fundacji chcieliby wciąż rozbudowywać stronę i poprzez zamieszczanie audiodeskrypcji dzieł filmowych, fotografii czy spektakli stworzyć w przyszłości kompleksową bazę, która będzie mogła posłużyć w celach edukacyjnych.

Link do opisów dzieł XX wieku: http://www.isztuka.edu.pl/i-sztuka/node/642.

Realizacja tegorocznego etapu była możliwa dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura Dostępna”. Miasto Białystok również wsparło projekt swoją dotacją.

Fot. Pixabay

DU/Centrum Komunikacji PZN