Kołatanie, migotanie serca
Grupa PECTUS z okazji Światowego Dnia Serca obchodzonego 29 września, skomponowała piosenkę, której celem jest zachęcenie Polaków do badań kardiologicznych. To jeden z elementów kampanii społecznej „Stop udarom” pod patronatem Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
„Niech serce i mózg w jednym grają rytmie…” – migotanie przedsionków grozi udarem mózgu –tak śpiewają muzycy. Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy z bezpośredniej zależności między migotaniem przedsionków serca a udarem mózgu. Szybka i nieregularna praca przedsionków zmniejsza wydajność pompowania krwi do komór w sercu.
− Ze względu na zastój krwi w przedsionku serca mogą tworzyć się skrzepliny. Mogą one następnie wydostać się z przedsionka i przemieszczać się z prądem krwi, zatykając naczynia krwionośne w mózgu i w tej sposób prowadzić do niedokrwiennego udaru mózgu. – wyjaśnia prof. Przemysław Mitkowski, Prezes-Elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Objawy migotanie przedsionków to: szybkie i nieregularne bicie serca, uczucie dyskomfortu lub bólu w klatce piersiowej, zawroty głowy i omdlenia, nadmierne pocenie się, nudności, duszność, a także uczucie zmęczenia, czy osłabienie wydolności fizycznej. Ich pojawienie się to sygnał, aby niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Podstawą zapobiegania wystąpienia udaru mózgu jest leczenie lekami przeciwkrzepliwymi. Powodują one, że ryzyko wytworzenia się skrzepliny i zamknięcia przez nią tętnicy w mózgu jest znacząco niższe.
Profilaktyka chorób serca i mózgu polega na wprowadzeniu długoterminowych zmian stylu życia. Należą do nich m.in.: redukcja nadmiernej masy ciała, wybieranie zdrowej żywności, zaprzestanie palenia papierosów, ograniczenie spożycia alkoholu i kofeiny, dbanie o stałą aktywność fizyczną, a także regularne monitorowanie stanu zdrowia (szczególnie ciśnienia tętniczego i pulsu) oraz stosowanie zaleconych przez lekarza leków.
Więcej informacji na temat migotania przedsionków i udarów można znaleźć na stronie: www.stopudarom.pl
Piosenki zespołu Pectus można wysłuchać na stronie: https://stopudarom.pl/o-kampanii/w-rytmie-arytmii-stop-udarom/#klip
Źródło: Newseria, informacja prasowa
Fot. Plakat Światowego Dnia Serca, World Heart Federation