Treść artykułu

Lekarz-kobieta w maseczce

E-skierowanie dostępne dla pacjentów

E-skierowania to nowy rodzaj usługi dla pacjentów. Lekarze wystawili już ponad 380 tys. skierowań w postaci elektronicznej dla ponad 300 tys. pacjentów w Polsce. Rozwiązanie to staje się coraz bardziej popularne.

Obowiązek obsługi elektronicznych skierowań wchodzi w życie 8 stycznia 2021 roku, ale obecnie część placówek korzysta z tej formy. W dobie pandemii telemedycyna i e-porady zyskały na znaczeniu. E-skierowania to kolejny krok w tym kierunku. Takie świadczenie ma szereg zalet. Nie można go zgubić, gdyż jest dostępne na Internetowym Koncie Pacjenta. Znika problem nieczytelności ręcznie wypisanego dokumentu. Pacjent może otrzymać e-skierowanie w następujących postaciach: SMS-a z 4 cyfrowym kodem, e-maila z pdf-em albo jako wydruk z odręcznym podpisem lekarza.

E-skierowanie może być wystawione na: ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne, leczenie szpitalne, badania medycyny nuklearnej oraz tomografii komputerowej, rezonans magnetyczny, badanie endoskopowe przewodu pokarmowego, echokardiograficzne płodu.

Jeśli placówka, obsługuje e-skierowania, to należy zadzwonić i podać kod e-skierowania oraz nr PESEL. W sytuacji, kiedy placówka, nie obsługuje takiego rozwiązanie, trzeba zapisać się w sposób tradycyjny i dostarczyć podpisany przez lekarza wydruk e-skierowania. Można to zrobić dopiero w dniu wizyty. Kiedy e-skierowanie zostało przekazane podczas teleporady, można umówić się z lekarzem na odbiór podpisanego wydruku.

Lista placówek obsługująca e-skierowania: https://pacjent.gov.pl/gdzie-zrealizujesz-e-skierowanie

Źródło: www.pacjent.gov.pl

Fot. Unsplash