Treść artykułu

Osoba w otwartych dłoniach trzyma pieniądze

Konsumencie, nie daj się nabić w butelkę!

Duży, szybki zysk bez ryzyka? Rzekome leki lub tajemnicze urządzenia medyczne? Konsumencie, uważaj! Możesz wpaść w pułapkę. To przekaz nowej kampanii Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Kampania UOKiK pn. „Sprawdzaj, czytaj, pytaj!” ma zwrócić uwagę na nasilone zagrożenie nieuczciwymi praktykami rynkowymi i oszustwami w związku z obecną sytuacją. Ze skarg konsumentów wynika, że do wielu z nich kierowane są oferty alternatywnych inwestycji finansowych, które fałszywie obiecują szybki, pewny i wysoki zysk bez ryzyka. Konsumenci namawiani są także na produkty lub usługi, które fałszywie obiecują ochronę zdrowia lub leczenie.

W trudnych czasach łatwiej wpaść w pułapkę i nabrać się na nieuczciwą inwestycję finansową. Oszuści doskonale wiedzą, jak wykorzystać społeczny niepokój i niepewność. Oferty alternatywnych inwestycji w niestandardowe dobra lub surowce obiecują stały i bezpieczny zysk na wysoki procent, a potem okazują się fiaskiem finansowym.

− Przestrzegam przed inwestowaniem pieniędzy w systemy promocyjne typu piramida. To może być przykładowo projekt inwestycyjny z małą opłatą startową, z której część ma być przekazywana na cele charytatywne, a warunkiem otrzymania udziałów jest promowanie przedsięwzięcia wśród znajomych. Z rezerwą podchodźmy też do tzw. łańcuszków − dodaje Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

„Okazje” zbyt dobre, aby być prawdziwe, to najczęściej oszustwo, i zamiast zyskać, można stracić swoje oszczędności. Internet, media społecznościowe − to tu najczęściej czyhają na ciebie zagrożenia.

W trudnych czasach łatwiej nabrać się na ofertę produktu lub usługi, które fałszywie obiecują ochronę zdrowia lub leczenie, np. dzięki działaniu rzekomych leków czy urządzeń. Z ostrożnością podchodźmy do reklam i nie dajmy się nabrać, nawet jeśli naciągacze podszywają się pod lekarzy, ekspertów, renomowane instytuty badawcze czy osoby „uzdrowione”.

Rady UOKiK, jak nie dać się oszukać

  • Dokładnie sprawdzaj oferty. Zwłaszcza te pochodzące od nieznanych osób czy organizacji.
  • Nie wierz w szybki, pewny i wysoki zysk bez ryzyka.
  • Nie ulegaj presji dokonania natychmiastowych przelewów, szczególnie na nieznane konta.
  • Sprawdzaj reklamy, które pojawiają się, gdy korzystasz z mediów społecznościowych. Czasem są powiązane z odpłatnymi usługami i zapraszaniem twoich znajomych do projektów biznesowych, które w rzeczywistości są piramidami finansowymi.
  • Piramidy finansowe mają kamuflaż − neutralne albo pozytywnie wyglądające strony www, promujące np. przedsięwzięcia biznesowe, darmowe szkolenia online, inicjatywy społeczne.
  • Rzetelny sprzedawca podaje na stronie internetowej dane swojej firmy. Jeśli ich tam nie ma, nie ufaj mu.
  • Bądź czujny na oferty sprzedawców, którzy chcą przyjść do twojego domu i przedstawić jakiś produkt lub urządzenie.
  • Uważaj, jeśli ktoś dzwoni do ciebie z ofertą tajemniczego, leczniczego produktu lub urządzenia. To pewnie dobrze przygotowany manipulator, który sprzeda ci coś bezwartościowego.

Materiały informacyjne są dostępne na stronie: https://www.uokik.gov.pl/dzialania_edukacyjne_konsumenci.php#faq4106.

Fot. Unsplash