Treść artykułu

Widok na dłoń, która układa klocki z ikonką osoby z niepełnosprawnością oraz klocki z innymi symbolami.

50 mln na rzecz dostępności. NCBR ogłasza konkurs

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) ogłosiło konkurs „Ścieżka SMART na rzecz dostępności” w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Na projekty przyczyniające się do rozwiązania problemów osób ze szczególnymi potrzebami instytucja przeznaczy budżet w wysokości 50 mln zł.

Dofinansowanie w konkursie mogą otrzymać projekty, których celem jest zaspokojenie potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami.

– Zależy nam na innowacyjnych projektach, które w istotny sposób przyczynią się do rozwiązania minimum jednego problemu osób ze szczególnymi potrzebami. Mam tu na myśli zniesienie barier chociażby w przestrzeni fizycznej – w budynkach czy urządzeniach, rzeczywistości cyfrowej, systemach informacyjno-komunikacyjnych, ale także w produktach, usługach, procesach czy innych szczególnych potrzebach – powiedział prof. dr hab. inż. Jerzy Małachowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Projekty muszą również wpisywać się w co najmniej jedną Krajową Inteligentną Specjalizację.

Konkurs „Ścieżka SMART na rzecz dostępności” jest adresowany do dużych przedsiębiorstw, samodzielnie występujących o wsparcie, które (za wyjątkiem małych spółek o średniej kapitalizacji) muszą zaplanować współpracę z MŚP, aby uzyskać dofinansowanie.

Dofinansowanie można uzyskać na kompleksowe projekty z zakresu: prac B+R, wdrożeń innowacji, rozwoju infrastruktury B+R, internacjonalizacji, rozwoju kompetencji pracowników i osób zarządzających przedsiębiorstwem, cyfryzacji i zazieleniania działalności przedsiębiorstw. Wniosek o dofinansowanie obowiązkowo musi obejmować moduł B+R. Pozostałe moduły przedsiębiorca może realizować w zależności od potrzeb i specyfiki projektu.

Nabór wniosków o dofinansowanie rozpocznie się 9 maja i potrwa do 30 czerwca 2025 r. do godz.16.00.

Każda osoba, która chciałaby uzyskać więcej informacji może zgłosić się do działającego w NCBR Punktu Informacyjnego. Pytania można kierować telefonicznie, mailowo bądź umówić się na spotkanie stacjonarne lub on-line: tel.: +48 22 39 07 170, +48 22 39 07 19, e-mail: info@ncbr.gov.pl.

Źródło: NCBR