5 lat ustawy o zapewnieniu dostępności
19 lipca minęło 5 lat od dnia uchwalenia ustawy o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Przepisy ustawy zapoczątkowały ważne zmiany. W jej wyniku podmioty publiczne zobowiązane są spełniać, co najmniej minimalne wymagania dostępności. Wszystko po to, aby odpowiadać na potrzeby osób z niepełnosprawnościami.
Ustawa nadała horyzontalny wymiar dostępności, wprowadzając ją do wielu polityk publicznych – a przede wszystkim wskazując, jak ważna jest dostępność dla każdego z nas. To „milowy krok” na drodze do budowania otoczenia przyjaznego dla każdej osoby bez względu na jej ograniczenia. Zmiany zaczęły się od organizacji sposobu funkcjonowania podmiotów publicznych i budowania świadomości na temat znaczenia dostępności.
Co wniosły zapisy ustawy?
- Instytucje i urzędy wyznaczyły koordynatorów ds. dostępności. Koordynatorzy są obecni w prawie 3 tysiącach podmiotów publicznych w całej Polsce pomagając w urzeczywistnianiu przepisów ustawy.
- Każdy obywatel zyskał prawo do poinformowania podmiotu publicznego o braku jego dostępności oraz do złożenia wniosku o zapewnienie dostępności.
- Wprowadzono również możliwość złożenia skargi na brak dostępności.
- Rozpoczęto proces certyfikacji dostępności, który prowadzi 30 podmiotów. Certyfikat otrzymało już ponad 20 przedsiębiorców i organizacji pozarządowych.
- Utworzono Fundusz Dostępności, z którego udzielane jest wsparcie finansowe na modernizację obiektów użyteczności publicznej oraz budynków mieszkalnych w celu zwiększenia komfortu osób ze szczególnymi potrzebami. Dzięki funduszowi m.in. zmodernizowano lub wybudowano ponad 450 wind w sumie za ok. 114 mln zł .
Przez 5 lat obowiązywania ustawy w wielu miejscach wdrożono rozwiązania poprawiające dostępność – podjazdy, windy, pętle indukcyjne, dostępne strony internetowe itp. Pozostaje jeszcze wiele do zrobienia, ale właściwy kierunek został nadany.
Źródło: Program Dostępność Plus