4 stycznia − Światowy Dzień Braille’a
Światowy Związek Niewidomych (WBU) obchodzi 4 stycznia Międzynarodowy Dzień Braille’a. Alfabet wynaleziony przez Louisa Braille’a ponad 200 lat temu pozostaje niezbędnym narzędziem dla osób niewidomych i słabowidzących do nauki czytania, pisania, niezależności i integracji społecznej.
Światowy Dzień Braille’a, obchodzony corocznie 4 stycznia, podkreśla rolę, jaką odgrywa alfabet Braille’a w umożliwianiu dostępu osobom niewidomym i słabowidzącym do edukacji, zatrudnienia i pełnego uczestnictwa w społeczeństwie.
Martine Abel-Williamson, prezes Światowego Związku Niewidomych, podkreśla transformacyjną moc alfabetu Braille’a: „Braille to nie tylko narzędzie do nauki czytania i pisania — to brama do niezależności. Umożliwia dzieciom naukę, dorosłym pewne poruszanie się w przestrzeni, a społeczeństwu przyjęcie zasad inkluzywności. W tym dniu odnawiamy nasze zobowiązanie do zapewnienia, aby każda osoba niewidoma lub słabowidząca miała dostęp do tego bezcennego zasobu”.
Zapewnienie dostępności wykracza poza umiejętność czytania i pisania. WBU podkreśla istotną potrzebę projektowania inkluzywnego. Dostępne przestrzenie miejskie, systemy transportowe i obiekty publiczne są niezbędne, aby osoby niewidome i słabowidzące mogły w pełni uczestniczyć w społeczeństwie. Udostępnianie tych przestrzeni wspiera realizację podstawowych praw, w tym swobody przemieszczania się, dostępu do edukacji, kultury i zatrudnienia.
Kim Charlson, dyrektor Biblioteki Książek w brajlu i Audiobooków w Perkins School for the Blind w Wielkiej Brytanii oraz przewodniczący Światowej Rady ds. Braille’a podkreślił: „W związku z obchodami dwóch stuleci Braille’a musimy skupić się na niwelowaniu luk, które nadal istnieją. Dostęp do brajla nie jest przywilejem − jest podstawowym prawem. Rozszerzając dostępność materiałów w alfabecie Braille’a możemy zagwarantować, że nikt nie zostanie w pominięty”.
WBU potwierdza swoje zaangażowanie w promowanie umiejętności czytania i pisania alfabetem Braille’a, opowiadając się za dostępnymi i inkluzywnymi społecznościami. Alfabet Braille’a ma istotne znaczenie w edukacji, wolności słowa i integracji społecznej dla milionów ludzi na całym świecie. A jednak pomimo postępu osiągniętego, dzięki międzynarodowym aktom prawnym, takim jak Traktat z Marrakeszu i Konwencja o prawach osób niepełnosprawnych, nadal istnieją bariery w zapewnieniu powszechnego dostępu do materiałów w alfabecie Braille’a. WBU wzywa decydentów, edukatorów i liderów organizacji do nadania priorytetu umiejętności czytania i pisania alfabetem Braille’a oraz jego dostępności w życiu społecznym. Jest to podstawowy element inkluzywnego społeczeństwa.
Światowy Związek Niewidomych (WBU) jest organizacją reprezentującą 253 miliony osób z dysfunkcją wzroku na całym świecie. Poprzez działalność rzeczniczą, współpracę i edukację, WBU działa na rzecz promowania praw osób z niepełnosprawnością wzroku oraz tworzenia bardziej dostępnego świata.