Treść artykułu

Małgorzata Pacholec z dyplomem i kwiatami, obok prezes Andrzej Brzeziński

35 lat pracy na rzecz Polskiego Związku Niewidomych

Po 35 latach pracy w Polskim Związku Niewidomych z końcem stycznia na emeryturę odchodzi Małgorzata Pacholec, wieloletnia dyrektor Instytutu Tyflologicznego PZN. Z tej okazji odbyło się uroczyste pożegnanie.

− Odchodzi na emeryturę nasz uznany pracownik, który przez 17 lat był dyrektorem Instytutu Tyflologicznego, a także przez kilka lat pełnił funkcję dyrektora Okręgu Mazowieckiego. Życzymy dalszych sukcesów i mamy nadzieję, że nasze drogi będą się stale przecinały – powiedział Andrzej Brzeziński, prezes ZG PZN, wręczając Małgorzacie Pacholec dyplom uznania.

– Jestem bardzo wdzięczna, że mogłam tu tyle lat przepracować. Jestem dowodem na to, że niewidomy może pracować. Zatrudniał mnie pan Mendruń do tworzenia działu rehabilitacji dzieci i młodzieży. To była pionierska praca na rzecz dużych i małych. Zorganizowałam wiele turnusów, wydarzeń i konferencji. To tutaj dostałam impuls, aby stworzyć stowarzyszenie dla osób z chorobami siatkówki. Polski Związek Niewidomych będzie dla mnie cennym wspomnieniem. Spotkałam w tym miejscu mnóstwo ludzi i zorganizowałam wiele wydarzeń. Uważam, że był to dla mnie czas najlepszego rozwoju. Życzę wam wszystkiego najlepszego. Mogę wyznać, że mam plany do dalszego działania i już cieszę się na chwile, które nastąpią – powiedziała Małgorzata Pacholec.

***

Małgorzata Pacholec była dyrektorem Instytutu Tyflologicznego Polskiego Związku Niewidomych od 2004 do 2021 r., a także Sekretarzem Generalnym PZN przez trzy kadencje. Obecnie – założycielka i prezes stowarzyszenia Retina AMD Polska od 1998 r.

Pracowała w różnych komisjach i zespołach dotyczących problematyki osób niepełnosprawnych m.in.: u Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Dziecka, MEN, Ministerstwa Zdrowia, Kancelarii Prezydenta RP, Głównego Geodety Kraju.

Była też organizatorką wielu: konferencji, seminariów, szkoleń, kampanii edukacyjnych i akcji społecznych. Odznaczona: Medalem Komisji Edukacji Narodowej, srebrną i złotą odznaką Polskiego Związku Niewidomych, Złotym Krzyżem Zasługi oraz Kawalerskim Orderem Polonia Restituta.