Treść artykułu

widok na scenę, przed nią siedzi widownia, widzimy to od tyłu, po prawej i lewej stronie pełno balonów

25. Wielka Gala Integracji za nami

Jubileuszowa edycja Wielkiej Gali Integracji była inna niż pozostałe. Z powodu pandemii koronawirusa zabrakło publiczności i wspólnej zabawy pod sceną. Nie przeszkodziło to jednak we wspólnym świętowaniu i podsumowaniu rocznych działań Integracji w przestrzeni internetowej.

– Gdyby ktokolwiek na 24. Wielkiej Gali nam powiedział, że za rok spotkamy się nie osobiście, a online, nikt by w to nie uwierzył – tymi słowami powitał publiczność Tomasz Wolny, który poprowadził wydarzenie.

– Formuła w tym roku jest nieco inna, ale to, co łączy wszystkie nasze gale, to pozytywna, dobra energia, radość, nadzieja. I tym się chcemy dzisiaj dzielić – dodała Ewa Pawłowska, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.

Gospodarze wspominali też śp. Piotra Pawłowskiego, założyciela stowarzyszenia, a także poprzednie edycje wydarzenia.

Widzowie mieli okazję obejrzeć prace malarskie i fotografie wykonane przez osoby z niepełnosprawnością. Integracja przez cały rok zbierała nadsyłane prace, dzięki czemu podczas wydarzenia mogła je zaprezentować.

Jak co roku wręczono Medale Przyjaciel Integracji, które od 1997 r. są przyznawane organizacjom, firmom i osobom zaangażowanym w działania na rzecz osób niepełnosprawnych. Tym razem medale otrzymali:

  • Koalicja Liderzy Pro Bono za wieloletnie angażowanie się w działania na rzecz osób niepełnosprawnych,
  • BNP Paribas Bank Polska za prowadzenie konsekwentnej polityki tworzenia bankowości dostępnej dla wszystkich klientów,
  • prof. Anna Wilmowska–Pietruszyńska za wieloletnie zaangażowanie w pracę nad systemem orzeczniczym w Polsce oraz konsekwentne działania zmierzające do wcielenia w życie idei kompleksowej rehabilitacji.

Pandemia COVID-19 miała znaczący wpływ na ograniczenie kontaktów społecznych. Podczas krótkiego panelu dyskusyjnego poruszono problemy, z którymi borykają się niepełnosprawni mieszkańcy domów pomocy społecznej. Gośćmi byli: Paulina Malinowska–Kowalczyk, doradczyni prezydenta RP ds. osób z niepełnosprawnościami, Krzysztof Kotyniewicz, prezes Zarządu Głównego Polskiego Związku Głuchych oraz Michał Plewka, rzecznik Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Paulina Malinowska–Kowalczyk przyznała, że pierwszy lockdown uchronił nas przed tym, co wydarzyło się w placówkach opieki całodobowej na Zachodzie, ale mimo wszystko tak długa izolacja wywiera znaczny wpływ na psychikę rezydentów. Dlatego kontakt z najbliższymi jest absolutną podstawą. Powinien on być możliwy nawet w czasie pandemii przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności.

Doradczyni prezydenta poinformowała też, że już niebawem głowa państwa będzie miała na stałe swojego tłumacza polskiego języka migowego.

Rzecznik PFRON zwrócił uwagę, że w czasie pandemii bardzo istotne i potrzebne jest wsparcie psychologiczne. Wspomniał o najważniejszych programach PFRON, takich jak wsparcie terapeutyczne dla osób niepełnosprawnych czy wsparcie finansowe w wysokości 500 zł miesięcznie dla osób, które nie mogły w tym czasie uczęszczać do placówek terapeutycznych. – Zdajemy sobie jednak sprawę, że my centralnie nie widzimy wszystkiego, dlatego też współpracujemy z samorządami i organizacjami pozarządowymi – dodał.

Krzysztof Kotyniewicz z kolei zwrócił uwagę na problem, z którym na początku pandemii borykały się osoby głuche: wszelkie komunikaty nie były tłumaczone na PJM. Dzięki petycji takie tłumaczenia pojawiły się na ważnych konferencjach. Istotną kwestią było też to, że teleporady wykluczały osoby głuche z tego typu konsultacji. Na szczęście dzięki wsparciu Fundacji PGNiG oraz później PFRON uruchomiono wideoinfolinię.

Całe wydarzenie umilały występy gwiazd. Widzowie mogli posłuchać Aleksandry Nykiel i Kamila Czeszela, młodych artystów z niepełnosprawnością. Gwiazdą wieczoru był Paweł Domagała, który tego dnia miał premierę swojej najnowszej płyty.

Cała gala była tłumaczona na polski język migowy.

Nagranie z wydarzenia jest dostępne pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=I97IfvI_afA.

Dodatkowo przygotowano wersję z audiodeskrypcją: https://www.youtube.com/watch?v=qG7YSktAKsQ.

Integracja stworzyła również folder z wydarzenia: http://www.integracja.org/wp-content/uploads/2020/11/WGI_2020_folder_dostepny2.pdf.

Fot. integracja.org

DU/Centrum Komunikacji PZN