Treść artykułu

młode osoby podają sobie ręce na znak jedności

19 uczestników rozwija skrzydła w kolejnej edycji projektu „Aktywny Absolwent”

W drugiej edycji projektu „Aktywny Absolwent” bierze udział 19 młodych osób z orzeczoną niepełnosprawnością wzroku. Obecnie 10 osób z tej grupy odbywa staże rozwijające ich kwalifikacje zawodowe.

Osoby z niepełnosprawnością wzroku, które zgłosiły się do drugiej edycji programu realizowanego przez Instytut Tyflologiczny PZN, na początku wzięły udział w kursach ukierunkowujących ich ścieżkę zawodową. Szkolenia były różnorodne, np. akredytowany kurs masażu medycyny estetycznej, masażu tkanek głębokich, budowa i administrowanie stron internetowych w CMS WordPress, operator wprowadzania danych, kurs języka hiszpańskiego i angielskiego.

–  Oferta wsparcia dla uczestników jest bardzo szeroka i wszechstronna. Każdy może skorzystać z 16 godzin indywidualnych zajęć w zakresie obsługi komputera i innych urządzeń elektronicznych. Jest to wsparcie zindywidualizowane, dostosowane do potrzeb i zainteresowań konkretnego uczestnika. Podobnie jest w przypadku szkoleń zawodowych. Kursy dobierane są tak, aby pomogły danej osobie w rozwoju zawodowym – mówi Anna Lemańczyk, doradca zawodowy i coach w projekcie „Aktywny Absolwent”.

Po kursach uczestnicy mają trzymiesięczne płatne staże w miastach, w których mieszkają (chętni są z całej Polski). Obecnie 10 osób odbywa takie staże – m.in. Instytucie Tyflologicznym, dziale marketingu w zakładzie pracy chronionej, szkole językowej, agencji reklamowej, fundacji działającej na rzecz osób z niepełnosprawnością, redakcji lokalnej gazety czy gabinecie rehabilitacji i masażu. Koordynatorzy programu liczą na to, że staże przełożą się na zatrudnienie.

– Polecam ten projekt, ponieważ dzięki niemu można wyjść z domu, rozpocząć jakieś działanie, rozwijać się, poznać osoby o podobnych trudnościach. To, że ktoś nie widzi, nie znaczy przecież, że jest skazany na wieczną wegetację. Udział w programie „Aktywny Absolwent” pozwolił mi zrozumieć moją niepełnosprawność i w pewnym stopniu zaakceptować – podsumowuje Bartek, jeden z uczestników.

Zapisy i informacje na temat projektu: tel. 22 831 22 71, wew. 255, w siedzibie Polskiego Związku Niewidomych – ul. Konwiktorska 9, pokój 24 (1 piętro). Strona internetowa: https://pzn.org.pl/projekt-aktywny-absolwent/.

Fot. Shutterstock