Treść artykułu

Niewidomy męzczyzna idzie ulicą odsłuchuje komunikaty ze smartfona

Aplikacja ułatwiająca przemieszczanie się w mieście

„Zaraz jadę” to aplikacja, która niedawno zyskała uznanie wśród osób niewidomych, ułatwia ona przemieszczanie się w Warszawie. To rozwiązanie dobrze współpracuje z technologiami wspomagającymi osoby niewidome. Aplikacja pozwala na sprawdzenie odjazdów z przystanków znajdujących się w pobliżu.

Aplikacja, po otwarciu, od razu pokazuje listę przystanków począwszy od najbliższego i pozwala na sprawdzenie odjazdów. Linie ułożone są w kolejności od najmniejszej. Co ważne, pokazywane są również numery przyporządkowane przystankom np. Muranowska 05, co pozwala na lepszą orientację. Aplikacja pozwala również na wyświetlenie mapy, a także wyszukiwanie według linii lub przystanku. Po znalezieniu danej linii można przejrzeć jej rozkład jazdy. Aplikacja pozwala również na dodanie przystanków lub linii do ulubionych, co przyśpiesza sprawdzanie rozkładów w wybranych miejscach.

W porównaniu do podobnych rozwiązań stosowanych w Warszawie, zaletą tej aplikacji jest jej pełna dostępność oraz fakt, że rozwiązanie to pozbawione jest mniej użytecznych funkcji. Brakuje jednak możliwość zapisania rozkładów offline, by z nich korzystać w przypadku braku dostępu do Internetu. Mimo, że producent zastrzega, iż informacje o odjazdach są wyświetlane w czasie rzeczywistym to należy do nich podchodzić z pewną ostrożnością. Warto przetestować tę aplikację zwłaszcza, że osoby pracujące z oprogramowaniem wspomagającym mają bezpłatny pełny dostęp do wszystkich funkcji. Jest ona dostępna bezpłatnie na telefony z systemem Android oraz iOS.

Aplikacja na Androida: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.jeremicz.zarazjade&hl=pl&gl=US

Aplikacja na iOS: https://apps.apple.com/pl/app/zaraz-jad%C4%99/id1448346291?l=pl

Audycja w serwisie tyflopodcast na temat tego rozwiązania: http://tyflo.clb.grandhost.pl/pobierz.php?id=5002&plik=0

Fot. Shutterstock