Treść artykułu

Znacznik przy wejściu do budynku przy Konwiktorskiej 7. Zamontowany między wejściem a windą. Ujęcie z daleka. Widać całe wejście i schody

Znaczniki elektroniczne systemu TOTUPOINT na Konwiktorskiej

W połowie maja, w Instytucie Tyflologicznym PZN, została wykonana pierwsza w Warszawie instalacja znaczników elektronicznych systemu TOTUPOINT. Ma ona charakter pilotażowy ze względu na fakt, że jest to pierwsza instalacja wykonana głównie we wnętrzach, na relatywnie niewielkiej przestrzeni.

Instalacja składa się na nią łącznie 10 znaczników elektronicznych, z czego dwa zamontowane są na zewnątrz i ułatwiają lokalizację wejść do budynków przy Konwiktorskiej 7 i Konwiktorskiej 9. Są to znaczniki z funkcją wypowiadania komunikatu głosowego, dzięki któremu możliwe jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie właściwego wejścia. Osiem pozostałych znaczników, to miniaturowe znaczniki rozmieszczone przy wejściach do pomieszczeń najczęściej odwiedzanych przez Gości Instytutu.

Wszystkie znaczniki udostępniają tekstowy opis planu budynków, swoistą mapę tekstową, dzięki której można bez trudu odnaleźć właściwą drogę. Dokładne położenie oznaczonych znacznikami pomieszczeń Użytkownicy systemu lokalizują słuchem, czyli w najbardziej naturalny sposób. Aplikacja mobilna “TOTUPOINT” po wykryciu znacznika, automatycznie uruchamia sygnał dźwiękowy. Na ekranie telefonu pojawia się jednocześnie wspomniany opis. Gdy zajdzie taka potrzeba, na znaczniku można dotknięciem, ponownie uruchomić sygnał dźwiękowy niezbędny do zlokalizowania obiektu.

Twórcy systemu pomyśleli o tym, aby możliwe było przygotowanie się do każdej podróży w komfortowych warunkach. Każdy znacznik, którego właściciel się na to zgodził, widoczny jest na internetowej liście znaczników. Poprzez nią można zapoznać się ze wszystkimi istotnymi informacjami o wybranym, pojedynczym znaczniku. Oto przykład szczegółowych danych o znaczniku zamontowanym przy wejśćiu do budynku przy Konwiktorskiej 9.

Aby korzystać z systemu, należy na telefonie zainstalować wspomnianą aplikację przygotowaną dla systemów operacyjnych IOS oraz Android. Dostępna jest również Instrukcja Użytkownika aplikacji.

Najnowsze informacje o systemie publikowane są w zakładce aktualności.

Zachęcamy gorąco do sprawdzania systemu w działaniu, gdyż wszelkie uwagi pozwalają ten pomysł rozwijać i doskonalić.

Uwagi prosimy kierować pod adres mailowy: rehabilitacja@pzn.org.pl
Polski Związek Niewidomych Instytut Tyflologiczny