Treść artykułu

Niewidomy chłopiec buduje śmigłowiec policyjny z klocków lego, obok siedzi koleżanka

Zbudujcie sami konstrukcje LEGO

Powstały instrukcje w formie audio, które pomogą dzieciom niewidomym i słabowidzącym budować zaawansowane konstrukcje z klocków LEGO.

Pomysłodawcą jest Matthew Shifrin, niewidomy od urodzenia. W dzieciństwie bawił się klockami LEGO, jednak zawsze potrzebował pomocy przy korzystaniu z instrukcji. Shifrin długo pracował nad stworzeniem niestandardowych instrukcji (te mogą liczyć nawet 850 stron, jak w przypadku LEGO Creator London Tower Bridge), aby móc budować skomplikowane modele. W końcu, po raz pierwszy był w stanie samodzielnie zbudować zestawy LEGO.

– Gdy buduję zestaw, bardziej czuję, jak budowla wygląda, jak jest zaprojektowana i skonstruowana. Dla osób niewidomych zestawy LEGO działają jak miniaturowe trójwymiarowe zamienniki rzeczywistych budynków zamiast dwuwymiarowych fotografii. Klocki LEGO pozwalają mi zobaczyć rzeczy, których nie można dotknąć np. łuki pałacu Middle Eastern lub wieże londyńskiego Tower Bridge. Chciałbym, aby każda osoba niewidoma mogła pobrać instrukcje, kupić zestaw, poprosić widzącego o posortowanie elementów i poczuć się tak samo jak widzący budowniczy. (…) – mówi Matthew Shifrin.

Pomysł został przedstawiony w Creative Play Lab w Grupie LEGO. Zespół rozwinął ideę wraz z Austrian Research Institute for Artificial Intelligence.

Pierwsze cztery instrukcje dla zestawów: LEGO Classic, LEGO City, LEGO Friends i LEGO Movie 2 będą dostępne bezpłatnie w języku angielskim za pośrednictwem strony internetowej: www.legoaudioinstructions.com

Na stronie będzie można wybrać instrukcje dźwiękowe albo tekstowe dostępne za pomocą czytnika brajlowskiego. Do końca 2019 roku Grupa LEGO będzie zbierać opinie na temat czterech pilotażowych instrukcji, aby docelowo wprowadzić ich więcej w pierwszej połowie 2020 roku.

Źródło: informacja prasowa
Fot. Grupa LEGO