Treść artykułu

Kobieta w okularach planuje przyszłość

Zaplanuj długie, zdrowe życie

„Planuję długie życie” to kampania informacyjna Ministerstwa Zdrowia. Promuje ona zachowania prozdrowotne, których celem jest zminimalizowanie zachorowania na nowotwory. Lekarze eksperci stworzyli materiały edukacyjne, które są dostępne dla wszystkich na stronie projektu.

W 2016 r. w Polsce odnotowano ponad 164 tys. nowych zachorowań na nowotwory złośliwe oraz blisko 100 tys. zgonów z tego powodu. Najczęstszym nowotworem mężczyzn był rak gruczołu krokowego, a potem rak płuca. W populacji kobiet najczęstszym nowotworem złośliwym był rak piersi, następnie rak płuca oraz rak jelita grubego. Choroby nowotworowe stanowią drugą najczęstszą przyczynę zgonów w Polsce.

W celu walki z tą tendencją we współpracy lekarzami stworzona została kampania „Planuję długie życie”. Plan na długie życie jest prosty i opiera się na prostych zaleceniach: „ruch, warzywa i owoce – codziennie, badanie przeciw rakowi – regularnie”. Kampania nawiązuje do Narodowej Strategii Onkologicznej, której celem jest wzrost odsetka osób przeżywających 5 lat od zakończenia terapii oraz zmniejszenie zapadalności na choroby nowotworowe.

Międzynarodowe zespoły badawcze szacują, że nawet 90% nowotworów determinowanych jest przez czynniki zewnętrzne. Dlatego przestrzegając prostych zasad zdrowego stylu życia, można w znaczący sposób obniżyć ryzyko nowotworu. Zasady, których należy przestrzegać, zostały opracowane na podstawie badań naukowych i opublikowane pod tytułem „Europejski Kodeks Walki z Rakiem”. Na ich kanwie została opracowana publikacja „12 sposobów na zdrowie”, zawierająca porady pomocne w prowadzeniu zdrowego stylu życia i obniżeniu ryzyka wystąpienia raka. Broszura dostępna jest na stronie: http://12sposobownazdrowie.pl/. Natomiast pozostałe materiały edukacyjne można pobrać ze strony: http://planujedlugiezycie.pl/?page_id=741

Warto z uwagą przeczytać te zalecenia, aby zrobić coś dla swojego zdrowia.

Fot. Unsplash