Treść artykułu

kobieta w maseczce ochronnej stoi przy oknie i zagląda przez żaluzje w nim

Zaostrzenie zasad bezpieczeństwa od 27 marca

Zwiększająca się liczba zakażeń i zgonów, a także wzrost liczby osób hospitalizowanych oraz zajętych respiratorów przyczynił się do tego, że rząd podjął decyzję o zaostrzeniu dotychczasowych ograniczeń. Nowe zasady bezpieczeństwa będą obowiązywać od 27 marca do 9 kwietnia br., czyli obejmą także okres świąt Wielkanocy.

Co się zmieni od soboty?

  • Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 zostaną zamknięte.
  • Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.
  • Nowe limity osób w placówkach handlowych na targu lub poczcie: 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2, 1 osoba na 20 m2 – w sklepach powyżej 100 m2.
  • Nowy limit osób w obiektach kultu religijnego – 1 osoba na 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.
  • Salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne w całej Polsce zostaną zamknięte.
  • Działalność obiektów sportowych zostanie ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia będą mogły odbywać się bez udziału publiczności.
  • Zamknięte będą także żłobki i przedszkola. Wyjątkiem będzie sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej).

Ważne! Rodzice będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Rząd zaleca również wprowadzenie pracy zdalnej tam, gdzie to możliwe, a także ograniczanie kontaktów społecznych i spędzanie nadchodzących świąt tylko w najbliższym gronie domowników.

Pozostałe ograniczenia pozostają bez zmian. Można o nich przeczytać na stronie: https://pzn.org.pl/od-20-marca-w-calej-polsce-lockdown/.

Źródło: gov.pl

Fot. Unsplash