Treść artykułu

Zadbaj o swoje oczy i zobacz, jaki świat jest piękny

Zamierzamy być młodsi, piękniejsi i zdrowsi. Radzimy nie robić dalekosiężnych planów, tylko skupić się na tym co ważne tu i teraz. A najważniejsze jest nasze zdrowie. Czy wiecie, że dzięki oczom trafia do naszego mózgu aż 80 procent informacji ze świata? Wzrok to najważniejszy ze zmysłów.

Zdrowia, zdrowia, zdrowia, a z resztą poradzicie sobie sami

Każdy dorosły człowiek powinien rutynowo odwiedzać okulistę minimum raz na dwa lata, osoby po 40. roku życia – minimum raz na rok. Stwierdzenie zaburzeń widzenia powinno skutkować wizytą u lekarza okulisty. W przypadku objawów nagłych – w trybie pilnym, zaś przy objawach postępujących stopniowo i przewlekłe – w trybie planowym. Pomimo świadomości jak ważnym zmysłem jest wzrok większość pacjentów zgłasza się do okulisty zbyt późno. Robią to dopiero, gdy dolegliwości związane na przykład z suchością oczu lub trudności z przeczytaniem gazety zaczynają im mocno doskwierać. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego aż 1/3 Polaków nigdy nie była u okulisty.

Zobacz więcej

Wady wzroku są chorobą cywilizacyjną. Według danych GUS, co drugi dorosły Polak powinien nosić okulary lub szkła kontaktowe, a co czwarta osoba dorosła ma problem z przeczytaniem gazety. Wielu z nich marzy o tym, by pozbyć się wady refrakcji i jeśli mieć przy sobie jedną parę okularów, to wyłącznie przeciwsłonecznych. Laserowa korekcja wad wzroku to jedna z uznanych i bezpiecznych metod trwałego pozbycia się wad refrakcji takich jak: krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm.

Zabieg wykonywany laserem jest bezpieczną alternatywą dla okularów i soczewek kontaktowych. Korekcja programowana jest w specjalnym systemie komputerowym, który nadzoruje pracę lasera w trakcie zabiegu.

Co ważne: procedura laserowej korekcji wady wzroku trwa kilka minut i jest całkowicie bezbolesna, co zapewnia komfort pacjenta.
W Centrum Okulistycznym Świat Oka laserowe korekcje wad wzroku są wykonywane przez uznanych i doświadczonych mikrochirurgów oraz pod opieką całego zespołu interdyscyplinarnego. Wszystkie zabiegi chirurgii refrakcji są przeprowadzane w trybie ambulatoryjnym z wykorzystaniem dwóch laserów z nowym systemem laserowej korekcji wad wzroku: ekscymerowego oraz femtosekundowego, który umożliwia indywidualizowane modelowanie rogówki dostosowane do niepowtarzalnych parametrów oka każdego pacjenta.

Więcej informacji:

Autorem wypowiedzi jest Dyrektor Medyczna i Naukowa Centrum Okulistycznego Świat Oka dr n. med. Anna Maria Ambroziak.