Z muzyczną wizytą u… Wizytek!

  • Music Quarter
  • Chopin z wizytą u Wizytek
  • Smolna

Warszawa, 16 lutego 2011 r.

Z muzyczną wizytą u… Wizytek!

Jak przed rokiem, od 22-go lutego do 1-go marca, na zakończenie Roku Chopinowskiego muzyka mistrza była dostępna dla każdego.

Rozbrzmiewała w XVII-wiecznym kościele sióstr Wizytek, codziennie od 18.00.

Wystąpili najlepsi:

Maria Pomianowska z zespołem, Paweł Wakarecy – ubiegłoroczny polski finalista Konkursu Chopinowskiego, Andrzej Jagodzinski z zespołem, Joanna Maklakiewicz, Lena Ledoff, Michał Kozłowski, Marek Bracha, chóry, oraz wybitni organiści.

Szczególnym wydarzeniem był koncert 23 lutego, godz. 18.00. Tego dnia zagrali młodzi, wybitnie utalentowani niewidomi muzycy, beneficjenci realizowanego przez Polski Związek Niewidomych projektu Chopin dla niewidomych: na fortepianie – Patryk Matwiejczuk ze Szczecina, laureat ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów, na organach – Maria Ruszecka z Nysy, wokalistka, pasjonuje się improwizacjami “okołojazzowymi” na organy.

Miejsce koncertów było nieprzypadkowe: 185 lat temu, w tym kościele odbywały się niedzielne msze dla uczniów Liceum Warszawskiego. 15-letni Fryderyk Chopin grywał na organach. Instrument do dziś znajduje się w kościele.

Seria codziennych muzycznych wydarzeń w najlepszym wykonaniu i – oczywiście – za darmo, to tegoroczny sposób na uczczenie pamięci o dwóch datach urodzin Fryderyka Chopina.

Cykl lutowych koncertów to kolejny z licznych elementów budowania idei „Muzycznego Kwartału” w centrum Warszawy. Jest to muzyczny projekt obywatelski na skalę europejską, nad którym grupa działaczy i sympatyków pracuje już od kilku lat. Idea upowszechniania muzyki w najlepszym wykonaniu, dostępnej dla wszystkich, bez opłat i limitów zyskała już przychylność władz Miasta i licznych artystów. Została też oficjalnie zarekomendowana Pani Prezydent Warszawy, jako działanie wspierające walkę o tytuł Warszawy-Europejskiej Stolicy Kultury 2016.