Treść artykułu

Młoda kobieta z białą laską stoi na ulicy w mieście

Wysłuchaj blisko 50 inspirujących historii osób niewidomych

Blisko 50 osób niewidomych i słabowidzących z całego świata opowiada o swojej pracy, o tym czym się zajmują. Nagrania zostały przygotowane w ramach projektu Aspiro, który realizowany jest przez Światową Unię Niewidomych (WBU) i kanadyjską fundację CNIB. Zaprezentowane historie mogą zainspirować inne osoby z dysfunkcją narządu wzroku do działania.

Osoby z dysfunkcją narządu wzroku często borykają się z wykluczeniem i problemami ze znalezieniem zatrudnienia. Właśnie, aby temu zaradzić powstał projekt Aspiro. Platforma tego projektu zawiera kompendium wiedzy o rynku zatrudnienia osób niewidomych i słabowidzących, wiele porad, a także blisko 50 historii osób z niepełnosprawnością narządu wzroku z całego świata. Osoby te mają różne profesje − zajmują się informatyką, administracją, pracują w radio, są prawnikami, tłumaczami, ekspertami ds. dostępności, mają własne firmy. Opowieści tych osób mogą zainspirować innych, którzy natykają się na bariery na rynku pracy. Stanowią również pozytywny przykład – innym niewidomym udało się znaleźć wymarzoną pracę, to mi też się uda. Wywiadów w wersji audio, w języku angielskim, można wysłuchać na stronie:  http://projectaspiro.com/en/success-stories/Pages/default.aspx

Swoją historią dzieli się, na przykład, Lusia Lieves z Wenezueli, która pracuje w Krajowej Służbie Administracji, Ceł i Podatków. Opowiada o tym, jakie miała bariery w zdobyciu wykształcenia, a także w pracy. Ale udało się je pokonać i teraz kobieta wykonuje swoją pracę na równi z innymi, pełnosprawnymi osobami i jest doceniana przez pracodawcę.

− Możliwość pracy pozwoliła mi czuć się włączona w życie społeczne, nie jest to tylko sposób zarabiania na życie. Co więcej, staram się zwiększyć swoje kwalifikacje, aby uzyskać wysoki stopień profesjonalizmu – tłumaczy Lusia Lieves.

Projekt Aspiro powstał we współpracy z kanadyjską fundacją CNIB i Światową Unię Niewidomych (WBU), a był finansowany przez Ontario Trillium Foundation.