Treść artykułu

Młody chłopak rozmawia z dwoma młodymi dziewczynami

Wyjedź na wolontariat do Belgii

Polski Związek Niewidomych zaprasza osoby z dysfunkcją narządu wzroku w wieku 1830 lat do wzięcia udziału w wolontariacie w Belgii. Zachęcamy młode osoby do udziału w tym wydarzeniu. Jest to okazja do nauczenia się języka francuskiego, zdobycia doświadczenia w pracy w międzynarodowym środowisku oraz osiągnięcia większej samodzielności w życiu.

Zapraszamy do udziału w projekcie wolontariatu w Belgii, w miejscowości Liège, realizowanym w ramach Europejskiego Korpusu Społecznego. Partnerem PZN-u w projekcie jest VIEWS, sprawdzony partner wielu dotychczasowych projektów naszej organizacji.

Na wolontariat do Liège może wyjechać osoba niewidoma lub słabowidząca w wieku 18–30 lat. Wymagana jest co najmniej podstawowa znajomość języka francuskiego oraz duża motywacja do nauczenia się tego języka na poziomie zaawansowanym.

Projekt może rozpocząć się od końca stycznia 2023 r. i trwać maksymalnie 6 miesięcy. Osoba, która wyjedzie do Liège, będzie pracowała w szkole dla dzieci z dysfunkcją narządu wzroku, z dodatkowymi niepełnosprawnościami.

Szczegółowe informacje można uzyskać, dzwoniąc pod nr tel.: 22 887 62 70 lub wysyłając wiadomość na adres e-mail: alemanczyk@pzn.org.pl.

Zakwaterowanie, wyżywienie i koszty przejazdów
Osoba uczestnicząca w projekcie będzie zakwaterowana razem z innymi uczestnikami w wynajętym mieszkaniu. Będzie miała swój własny pokój. Mieszkanie znajduje się ok. 20 min, idąc pieszo do miejsca pracy. Centrum miasta znajduje się również w odległości ok. 25 min, idąc pieszo od miejsca zamieszkania. Osoba ta będzie otrzymywała miesięcznie kieszonkowe oraz środki na zapewnienie sobie wyżywienia i przejazdy. Koszt podróży oraz ubezpieczenia zdrowotnego zostanie również w pełni pokryty w ramach projektu.

Szkolenie podczas działań
Podczas dwóch pierwszych tygodni, od momentu przyjazdu do Belgii, wolontariusze nie pracują. Mają w tym czasie zapewnione zajęcia z orientacji przestrzennej, np. będą uczyć się, jak trafiać do pracy, sklepu i innych ważnych miejsc, do których będą się udawać podczas wolontariatu. Uczestników czekają także zajęcia w zakresie czynności życia codziennego, np. nauka przygotowywania sobie posiłków, wskazówki dotyczące tego, jak robić samodzielnie zakupy czy pranie. Wolontariusze dowiedzą się też, jak dbać o swoje rzeczy, zachować czystość oraz porządek w mieszkaniu, a także nauczą się zasad pierwszej pomocy.

Ponadto, przez pierwsze dwa tygodnie, wolontariusze mają zapewnioną intensywną naukę języka francuskiego. Te zaplanowane zajęcia mają na celu zapewnić im, m.in.: jak najszybsze osiągnięcie autonomii w poruszaniu się, komunikowaniu oraz wykonywaniu czynności życia codziennego. Podczas całego projektu uczestnicy otrzymają wsparcie od organizacji koordynującej, Views International w zakresie ich specjalnych potrzeb.