Treść artykułu

Tyflogaleria PZN - krzesła ustawione w formie kwadratu

Wydarzenia kulturalne w Tyflogalerii PZN we wrześniu 2018

 • 18.09.2018 godzina 17:00 literacki wtorek
  „Eros i sztuka”– wieczór autorski z Izą Galicką

  Iza Galicka urodziła się w Warszawie. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim i kulturoznawstwo w IBL w PAN. Wydała cztery książki, swoje wiersze publikowała w „Babińcu Literackim”, w „Nieszufladzie” i w fejsbukowej grupie Anny Grabowskiej „Poezja”. Należy do grupy Poetica.

 

 • 25.09.2018 godzina 16:00 film z audiodeskrypcją „Historia Marii” – francuski dramat biograficzny z 2014 rokuReżyseria – Jean-Pierre Améris
  Czas trwania filmu 94 min.Opis filmu
  „Historia Marii” to oparty na faktach poruszający filmowy portret głuchej
  i niewidomej od urodzenia Marie Heurtin żyjącej we Francji pod koniec XIX wieku.
  Niewidoma i niesłysząca od urodzenia 14-letnia Marie Heurtin nie potrafi komunikować się ze światem. Zrozpaczony ojciec umieszcza dziewczynę w Larnay Institute – edukacyjnej placówce, gdzie zakonnice opiekują się niesłyszącymi dziewczynkami. Tak rozpoczyna się niezwykła przyjaźń i wyjątkowa relacja Marie z Siostrą Małgorzatą, która dostrzegła w niej potencjał możliowści. Dzięki swojemu poświęceniu, wierze i bezgranicznej miłości, Marie zmienia się nie do poznania. Z zamkniętej, wystraszonej i wycofanej dziewczyny, staje się niezależną, samowystarczalną kobietą, która mimo niepełnosprawności  jest w pełni przystosowana do życia w społeczeństwie.  Jej przypadek stał się głośny dzięki francuskiemu profesorowi Louisowi Arnouldowi, który w 1910 roku opublikował obszerne studium na jej temat.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Tyflogaleria PZN, Warszawa,
ul. Konwiktorska 7;
tel. 22 831–22–71 w. 258,
e-mail: tyflogaleria@pzn.org.pl