Treść artykułu

Kobieta patrzy w dal w tle tablica do badania ostrości widzenia

Witamina B3 może pomóc w terapii pacjentów z jaskrą

Badanie kliniczne prowadzone przez Centre for Eye Research w Australii wykazało, że witamina B3 może odgrywać istotną rolę u chorych z jaskrą w procesie ochrony komórek nerwowych wzroku przed uszkodzeniem.

Wyniki badania pod kierunkiem prof. Jonathana Crowstona i dr Flory Hui z Centre for Eye Research w Australii zostały opublikowane niedawno w czasopiśmie naukowym „Clinical and Experimental Ophthalmology”. Wykazują znaczną poprawę funkcji widzenia u pacjentów z jaskrą, którzy otrzymywali codziennie wysoką dawkę 3 gramów witaminy B3 (nikotynamidu) przez 12 tygodni jako dodatek do regularnego leczenia w celu obniżenia ciśnienia w oku.

Lekarze uważają, że ​​potrzebne jest teraz międzynarodowe badanie, aby ustalić, czy poprawa zaobserwowana obecnie może być utrzymana w dłuższej perspektywie, a to prowadziłoby do zmniejszenia procesu rozwoju jaskry.

− Po raz pierwszy wykazaliśmy, że codzienne wysokie dawki witaminy B3 mogą prowadzić do wczesnej i znaczącej poprawy u pacjentów, którzy są również poddawani tradycyjnemu leczeniu obniżającemu ciśnienie w oku − powiedziała dr Flora Hui. − Jako bezpieczna i dobrze tolerowana przez pacjentów terapia witamina B3 ma potencjał jako kliniczne uzupełnienie leczenia pacjentów z jaskrą.

Jaskra to choroba, na którą cierpi ponad 60 milionów ludzi na świecie, może ona prowadzić do utraty wzroku w wyniku utraty komórek nerwu wzrokowego i siatkówki. Zwykle leczy się ją kroplami lub wykonuje zabiegi chirurgiczne w celu obniżenia ciśnienia w oku. Jednak obecnie nie ma leków chroniących komórki przed dalszym uszkodzeniem lub poprawiających ich funkcje.

Badanie CERA obejmowało 57 pacjentów, z których wszyscy otrzymywali zarówno placebo, jak i witaminę B3. Funkcję wzroku pacjentów badano za pomocą elektroretinografii, testu diagnostycznego, który mierzył aktywność elektryczną w komórkach siatkówki, oraz badania pola widzenia.

Artykuł naukowy podsumowujący badania znajduje się na stronie: https://doi.org/10.1111/ceo.13818.

Źródło: informacja prasowa Centre for Eye Research Australia
Fot: Shutterstock