Treść artykułu

Młoda kobieta, która trzyma gałązkę drzewa i wącha znajdujące się na niej kwiaty.

Wielozmysłowe spotkania wokół sztuki

Jak co roku, zespół Fundacji Wielozmysły wraz z objazdowym warsztatem sztuki odwiedza lokalne koła Polskiego Związku Niewidomych. To już IV edycja „Wielozmysłowych Wycieczek Kulturalnych” – projektu skierowanego do osób z niepełnosprawnością narządu wzroku. 

Temat tegorocznej edycji to „Sztuka i zmysły”. W trakcie zajęć uczestnicy dowiedzą się, czy zapach lub dźwięk mogą stać się dziełem sztuki? Jak zmysły oddziaływują na sposób, w jaki odbieramy sztukę? Jak wykorzystują je artyści, aby wpływać na nasze emocje?

Co więcej, podczas warsztatów uczestnikom będą towarzyszyć różnorodne dźwięki i zapachy przywołujące nawet najbardziej odległe wspomnienia.

– Wykorzystamy drzemiącą w nich moc na własny użytek. Chcemy, pokazać uczestnikom i uczestniczkom, że sztuka może być nie tylko inspirująca, pobudzająca naszą wyobraźnię, skłaniająca do refleksji, lecz także zaadaptowana do naszej codzienności może podnosić jakość życia – wyjaśniły założycielki Fundacji, Adrianna Lau i Monika Matusiak.

Projekt „Wielozmysłowe Wycieczki Kulturalne. Edycja IV” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje. Edycja 2022.

Fundacja Dostępnej Kultury Wizualnej – Wielozmysły to inicjatywa włączająca osoby z niepełnosprawnościami w odbiór oraz tworzenie sztuki. Od 2018 r. jej założycielki dążą do tego, żeby kultura stała się wrażliwa i otwarta na różnorodne potrzeby.

Relacje z poprzednich edycji dostępne są tutaj: https://www.wielozmysly.org/pl/projekt/wielozmyslowe-wycieczki-kulturalne-edycja-iv.

Więcej informacji o fundacji i jej działaniach można znaleźć na stronie internetowej: www.wielozmysly.org.

 

Źródło: Fundacja Wielozmysły

Fot. Unsplash