Wielozmysłowe oprowadzanie po wystawie linorytów Stefana Szmaja

Wielozmysłowe oprowadzanie po wystawie linorytów Stefana Szmaja

Fundacja Wielozmysły zaprasza 24 kwietnia na wielozmysłowe oprowadzanie w Olszewski Gallery po wystawie „Stefan Szmaj. Linoryty 1916-1920. Odzyskana Wolność Ekspresji.”

Wydarzenie jest jednocześnie początkiem projektu „Spacerownik Wielozmysłowy” cyklu spotkań, w ramach których osoby z niepełnosprawnością wzroku będą odwiedzać galerie sztuki i instytucje kultury.

Na wystawie „Stefan Szmaj. Linoryty 1916-1920. Odzyskana Wolność Ekspresji” znalazło się ponad 40 prac artysty powstałych w latach 1916-1920: rysunków, matryc linorytniczych i odbitek. Szmaj był głównym przedstawicielem nurtu poznańskiego ekspresjonizmu, a także jednym z założycieli grupy Bunt. Wśród jego prac znajdują się wizerunki własne autora oraz ważnych dla niego postaci, które bardziej niż portretami są zapisem jego emocjonalnego stosunku do przedstawianych osób. Są tu także pejzaże, w których więcej jest gorzkiej refleksji o ówczesnym świecie niż zachwytu nad obrazowaną naturą. Szmaj nie bał się poruszać tematów trudnych czy gorszących, sięgał także po motywy religijne. Jego twórczość, podobnie jak pozostałych poznańskich ekspresjonistów, jest wyrazem walki o nowocześnie rozumianą wolność osobistą, artystyczną i polityczną tuż przed i w latach po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Oprowadzanie zostało przygotowane przez zespół Fundacji Wielozmysły we współpracy z Olszewski Gallery.

Wstęp wolny
Termin: 24.04.2019 r. godz. 17.00

Miejsce: Olszewski Gallery, ul. Szpitalna 8a, Warszawa

Przystanek: Krucza, możliwość dojazdu z Centrum tramwajami numer 7, 22, 24,25 lub autobusami linii 117, 127, 128, 158, 171,175
Pracownicy fundacji mogą odebrać uczestników z okolicznego przystanku lub wskazanego miejsca w centrum Warszawy. Jeśli istnieje taka potrzeba, należy zadzwonić pod nr tel. 723 665 314 lub napisać e-mail: info@wielozmysly.org.

 

Link do wydarzenia na Facebooku:

https://www.facebook.com/events/310007396333730/

Więcej o wystawie i galerii: www.olszewskigallery.com

Informacje o Fundacji Wielozmysły: www.wielozmysly.org

 

„Spacerownik Wielozmysłowy” to cykl spotkań połączonych z oprowadzaniem po wystawach prezentowanych w galeriach sztuki, instytucjach kultury i innych miejscach zaproponowanych przez naszych uczestników. Projekt skierowany jest do osób z niepełnosprawności wzroku, które chcemy włączyć w odbiór i doświadczenie kultury wizualnej. Spotkania są otwarte dla wszystkich zainteresowanych wielozmysłowym odkrywaniem sztuki.