Treść artykułu

Młoda kobieta z psem przewodnikiem przechodzi przez przejście dla pieszych

Więcej znaczników TOTUPOINT

Nowe znaczniki TOTUPOINT zostały zainstalowane w Tychach, Owińskach oraz Poznaniu. Dzięki nim osoby niewidome będą mogły lepiej odnaleźć się w przestrzeni.

Przestrzeń miejską Tychów zasiliło 17 nowych znaczników TOTUPOINT. Nowo zamontowane znaczniki ułatwiają odnalezienie kilkunastu przejść dla pieszych i przystanków komunikacji miejskiej. Pomogą też odnaleźć się w Ośrodku „Paprocany”. Wszystkie lokalizacje do znaczników zostały wytypowane przez osoby z niepełnosprawnością wzroku z Koła PZN w Tychach. 

Znaczniki TOTUPOINT pojawiły się również w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Owińskach. Właśnie kończy się pierwszy etap instalacji naprowadzających systemów dźwiękowych, pozwalających uczniom poruszać się łatwiej po ogromnych przestrzeniach ośrodka. Komunikaty z aplikacji poinformują użytkowników, jak dojść do konkretnego miejsca. Wykorzystane zostaną do tego tzw. latarnie dźwiękowe. Pierwsze pięć takich punktów to: brama wejściowa do ośrodka, drzwi budynku głównego, Muzeum Tyflologiczne oraz dwie makiety dotykowe przed wejściem do budynku oraz Parku Orientacji Przestrzennej.

Siedem znaczników wspomagających samodzielne poruszanie się zamontowano też w Bramie Poznania. To interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego jest teraz bardziej dostępne dla zwiedzających, a  odnalezienie wejść i głównych miejsc w obiekcie stało się łatwiejsze.

Fot. Shuterstock