Treść artykułu

Wiekowe książki na półce

Więcej książek w cyfrowym wydaniu

Biblioteka Narodowa wprowadziła usługę bezpłatnej digitalizacji, zeskanowane książki udostępnianie są na platformie polona.pl. Opcja ta ucieszy z pewnością osoby z dysfunkcją wzroku − studentów oraz wielbicieli klasyki i literatury z początku XX wieku i dawniejszej.

Digitalizacji w serwisie POLONA podlegają tylko materiały biblioteczne należące do domeny publicznej, tzn. takie, co do których prawa majątkowe określone w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych wygasły lub twórczość ta nigdy nie była przedmiotem prawa autorskiego. Dotyczy to przede wszystkim publikacji powstałych wcześniej niż 70 lat od śmierci autora (obecnie osób zmarłych przed 1 stycznia 1950 r.).

Propozycje książek do digitalizacji można zgłosić za pośrednictwem formularza kontaktowego: bn.org.pl/polona-kontakt. Warto podać w formularzu w polu „Uwagi” linki do opisu z katalogu BN, sygnatury lub inne dane bibliograficzne. Jeśli publikacja znajduje się w bibliotekach współpracujących z Biblioteką Narodową, zostanie wysłana do nich prośba o wykonanie digitalizacji na życzenie.

Cyfrowa Biblioteka Narodowa POLONA to jedna z największych bibliotek cyfrowych w Europie. Zbiory fotografowane są aparatami cyfrowymi zapewniającymi najwyższą jakość i wierność oryginałowi. Instytucja dysponuje 27 nowoczesnymi skanerami.

Źródło: Biblioteka Narodowa

Fot. Unsplash