Treść artykułu

Mężczyzna na wózku inwalidzkim maluje obraz, trzymając w ustach pędzelek. Obok plakat z napisem: Wystawa prac artystów malujących ustami i nogami.

Wernisaż artystów malujących ustami i stopami już za nami!

29.11.2022 r. w siedzibie PZN-u odbył się wernisaż artystów malujących ustami i stopami zgromadzonym wokół wydawnictwa AMUN z Raciborza. – Jestem bardzo zadowolony, że po raz kolejny możemy gościć Państwa. Piękna wystawa, wspaniałe prace. Dziękuję artystom. Polski Związek Niewidomych zawsze jest otwarty na tego typu inicjatywy. Tyflogaleria PZN-u od wielu lat współpracuje z różnymi środowiskami – powiedział w swoim przemówieniu Andrzej Brzeziński, przez PZN-u, podczas uroczystego otwarcia wystawy. 

Wystawa poza wernisażem będzie otwarta dla zwiedzających do 31.01.2023 r. Można ją oglądać w Tyflogalerii PZN-u w godz. 0d 9.00 do 16.00, po wcześniejszym umówieniu się pod numerem tel. 22  831–22–71 w. 258.

O artystach ze strony stowarzyszenia AMUN: „Są ludzie, którzy nie używają rąk podczas malowania, a malują. Czynność ta jest dla nich normalnością, nawet wtedy, gdy stosują metody dość niekonwencjonalne. Nie jest istotne, czy trzymają ołówek, czy pędzel w zaciśniętych ustach lub też w palcach stopy. Każdy z tych sposobów wymaga jedynie treningu, czasu i cierpliwości. Jedni używają rąk, drudzy ust, jeszcze inni nóg po to, aby przenieść na papier i płótno swoje wrażenia, uczucia, a także zaobserwowaną rzeczywistość. Choć tworzone inaczej, ich prace wyglądają nie inaczej”.

Ekspozycję i wernisaż przygotowała Grażyna Wuls, opiekun Tyflogalerii PZN-u.

Serdecznie dziękujemy wszystkim gościom za tak liczne przybycie i zapraszamy do oglądania wystawy!

 

 

Fot. KW/CK