Treść artykułu

Klawiatura komputera a na niej lupa

Wdrożenie Europejskiego Aktu o Dostępności

Wdrożenie do polskiego prawa Europejskiego Aktu o Dostępności to kolejne wyzwanie podjęte przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalne w ramach programu Dostępność Plus.

Dzięki przyjęciu Europejskiego Aktu o Dostępności, osoby o szczególnych potrzebach będą mogły swobodnie nie tylko załatwić sprawy urzędowe, ale też swobodnie korzystać z dostępnych cyfrowo usług łączności elektronicznej, audiowizualnych usług medialnych, usług bankowych, e-książek czy handlu elektronicznego. Na wdrożenie unijnych przepisów mamy czas do końca czerwca tego roku. Potem będzie trzyletni okres na przygotowanie do ich stosowania.
– Dzięki tej dyrektywie dostępność stanie się normą i obowiązkiem prawnym już nie tylko w świecie urzędników, ale także przedsiębiorców – powiedziała wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Od 2019 r. w Polsce obowiązują przepisy, które regulują kwestię dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Wyniki badania dostępności podmiotów publicznych, które zrealizowała Fundacja Widzialni w 2021 r. pokazało, że podmioty te zapewniają dostępność cyfrową w około 50 proc. w stosunku do nałożonych na nie wymagań. To była VIII edycja badania. Raport nie obejmował portali ministerstw.
− Dane pokazują, że konieczne są dalsze działania służące zapewnianiu lub poprawie dostępności cyfrowej − oceniła wiceminister Jarosińska-Jedynak.

Źródło: MFiPR