Treść artykułu

Zdjęcie dwóch laureatek plebiscytu Warszawianka Roku 2022

Wybrano Warszawiankę Roku

Warszawiacy wybrali Małgorzatę Szumowską, dyrektor Niewidzialnej Wystawy, działającą na rzecz środowiska osób niewidomych i słabowidzących, w plebiscycie Warszawianka Roku 2022. Specjalne wyróżnienie wręczono Wandzie Traczyk-Stawskiej, której przyznano tytuł Warszawianki Pokoleń.

− Ta siła, która emanuje od nominowanych kobiet do tytułu Warszawianki Roku jest dla nas niesłychanie istotna i daje nadzieję, że na razie w Warszawie, ale że kiedyś także w całej Polsce, będziemy patrzeć z dumą w przyszłość i będziemy skupiać się na tym, by Polska była krajem, gdzie nikt nie będzie marginalizował istotnych problemów, a oczywistością stanie się to, że kobiety będą same decydować o swojej przyszłości i wyborach – powiedział na gali prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski.

W tegorocznym plebiscycie zwyciężyła Małgorzata Szumowska, prezeska Fundacji Centrum Edukacji Niewidzialna, szefowa Niewidzialnej Wystawy. Laureatka już od lat działa na rzecz środowiska osób z dysfunkcją narządu wzroku. Jest także współtwórczynią publikacji „Pacjent niewidomy i słabowidzący w gabinecie i na oddziale” dla stołecznych okulistów i studentów medycyny oraz inicjatorką akcji „Ścieżka dostępu – podziel się przestrzenią” i „Hulaj z głową – podziel się przestrzenią”, które prezentują, w jaki sposób należy funkcjonować w ogólnie dostępnych miejscach. Na co dzień uwrażliwia, edukuje i uświadamia, jak wygląda życie osób z dysfunkcją wzroku”.

Gratulujemy wyróżnienia!

Warszawianka Roku to plebiscyt honorujący kobiety, które swoją działalnością społeczną lub zawodową w szczególny sposób przyczyniły się do rozwoju i promowania Warszawy. Tytuł ten jest też przyznawany za realizację działań na rzecz promowania takich wartości, jak: otwartość, tolerancja, działalność na rzecz kobiet, społeczeństwa obywatelskiego i społeczności lokalnej Warszawie, a także za wybitne osiągnięcia w jakiejś dziedzinie.

Źródło: UM Warszawy

Grafika: UM Warszawa/strona wydarzenia Warszawianka Roku