Treść artykułu

Warszawa nagrodzona za dostępność

Nagroda Access City w tym roku powędrowała do Warszawy. Komisja Europejska doceniła stolicę Polski za poprawę dostępności przestrzeni miejskiej dla osób z niepełnosprawnościami.

Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 47 miast. Warszawa zajęła pierwsze miejsce, tuż za nią znalazło się hiszpańskie Castello de la Plana, a na najniższym stopniu podium – szwedzka Skelleftea. Przyznając nagrodę, Komisja Europejska doceniła współpracę władz polskiej stolicy z osobami z niepełnosprawnościami przy opracowywaniu rozwiązań w zakresie dostępności.

– Dzięki nagrodzie Access City zwycięskie miasta mogą zainspirować inne miasta w Unii i poza nią, które borykają się z podobnymi wyzwaniami. Warszawa, laureat 10. edycji, jest wzorem dla innych, dowodząc, że nawet w bardzo krótkim czasie można wiele zrobić, i że zaangażowanie może być kluczem do sukcesu – mówiła podczas ceremonii wręczenia nagród Marianne Thyssen, europejska komisarz ds. zatrudnienia, spraw społecznych, umiejętności i mobilności pracowników.

Nagroda Access City przyznawana jest od 2010 r. Ma na celu podnoszenie świadomości społecznej nt. problemów, z jakimi spotykają się osoby z niepełnosprawnościami, oraz promowanie inicjatyw na rzecz dostępności w miastach powyżej 50 tys. mieszkańców. Spośród nich wygrywa te, które znacznie poprawiło dostępność przestrzeni miejskiej oraz ma plany na rozwój tego typu działań.

PAP / oprac. własne

Fot. Pixabay