Treść artykułu

Zdjęcie. Alejka w ogrodzie. Na końcu zabytkowy budynek sanatorium.

Uzdrowiska wznawiają działalność od 15 czerwca

Kończy się przerwa w uzdrowiskach spowodowana epidemią COVID-19. Już od 15 czerwca placówki te wznawiają działalność. Pacjenci będą tam przyjmowani pod warunkiem, że uzyskają negatywny wynik testu na koronawirusa. Materiał będzie pobierany w tzw. punktach drive-thru nie wcześniej niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia leczenia uzdrowiskowego.

Podstawą do wykonania testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 jest skierowanie na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową. Badanie sfinansuje Narodowy Fundusz Zdrowia. O tym, gdzie je wykonać, poinformuje pisemnie właściwy oddział wojewódzki NFZ. „Oddział wskaże adresy punktów pobrań oraz godziny, w których osoba oczekująca na rozpoczęcie leczenia uzdrowiskowego będzie mogła poddać się badaniu” – powiedział Adam Niedzielski, prezes Funduszu.
Wynik testu przed wyjazdem przekaże pacjentowi uzdrowisko, do którego pacjent został skierowany. W razie negatywnego wyniku uzdrowisko potwierdzi telefonicznie rozpoczęcie leczenia. Szczegółowe informacje i adresy punktów pobrań, w których można wykonać test, dostępne są na stronach oddziałów wojewódzkich NFZ i pod bezpłatnym numerem Telefonicznej Informacji Pacjenta: 800 190 590.

NFZ wyjaśnia, że leczenie uzdrowiskowe na podstawie potwierdzonego w oddziale wojewódzkim skierowania będzie przysługiwać tym pacjentom, którzy:

  • mają potwierdzone skierowanie na leczenie uzdrowiskowe po 15 czerwca – realizacja odbywa się na podstawie tego skierowania;
  • mieli rozpocząć leczenie w okresie od 14 marca do 14 czerwca;
  • musieli przerwać leczenie uzdrowiskowe z powodu pandemii (turnus leczniczy trwał poniżej 15 dni) oraz kolejnym pacjentom czekającym na rozpoczęcie leczenia.

Źródło: PAP

Fot. Pixabay