Treść artykułu

Chłopiec siedzi na huśtawce

Uwaga na oszustwa związane z bonem turystycznym

Polski Bon Turystyczny obwiązuje od początku sierpnia, ale już pojawiły się pierwsze nieprawidłowości związane z tym uprawnieniem. Polska Organizacja Turystyczna ostrzega, jak nie dać się oszukać i gdzie należy zgłaszać sprawy.

Polska Organizacja Turystyczna uruchomiła specjalny adres mailowy nieprawidlowosci@bonturystyczny.gov.pl, gdzie można składać skargi. Zgłoszenia, które będą dotyczyć sprzedaży bonów, POT kierować będzie do organów ścigania.

− Celem wprowadzenia Ustawy o Polskim Bonie Turystycznym, było wsparcie polskich rodzin, a przede wszystkim 6,5 mln dzieci, które realizując bony pośrednio wspierają turystykę krajową.(…) W internecie pojawiły się oferty oszustów, którzy próbują sprzedać bon. Pamiętajmy jednak, że bon nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Skorzystać z niego mogą tylko osoby uprawnione − mówi Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju.

Zgodnie z Ustawą o Polskim Bonie Turystycznym, świadczenie musi być spożytkowane na dziecko, na które zostało przyznane. Oznacza to, że zapłata bonem na rzecz innego dziecka jest niezgodna z prawem.

− Jednocześnie przestrzegam wszystkich przed kupowaniem Polskiego Bonu Turystycznego. Pamiętajmy, że zarówno sprzedawanie bonu, jak i używanie kupionego bonu jest niezgodne z prawem. Kupujący mogą stać się ofiarami oszustwa. Nie można mieć pewności, czy środki na danym bonie, nie zostały wcześniej wydane − powiedział Robert Andrzejczyk, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

Przestrzegamy także turystów przed kupowaniem świadczenia przez internet. Należy pamiętać, że sam 16-cyfrowy kod nie wystarczy, żeby nim zapłacić za usługę turystyczną. Trzeba jeszcze dysponować drugim kodem, który przychodzi na telefon beneficjenta dopiero w momencie regulowania należności. Próba obejścia tego procesu może być traktowana jako oszustwo.

Drugim przykładem nieprawidłowości, które można zgłaszać do POT, jest przypadek, gdy płatność została przyjęta za coś innego niż usługa hotelarska bądź impreza turystyczna. Jeśli bon zostanie wydany na innego rodzaju usługi, niż przewidziane ustawowo, wtedy POT wszczyna postępowanie i dochodzi należności.

Źródło: Ministerstwo Rozwoju
Fot. Unsplash