Treść artykułu

Kobieta relaksuje się siedząc w leżaku na plaży

Urlop krótki i tylko w kraju

W badaniu dotyczącym planów urlopowych Polaków prawie jedna czwarta respondentów zadeklarowała, że zrezygnuje w tym roku z wyjazdu wakacyjnego. A 33 proc. badanych planuje wypoczynek, ale nie trwający dłużej niż pięć dni i tylko w kraju. Większość dojedzie na urlop własnym samochodem.

Dłuższy pobyt w Polsce – od 6 do 14 dni – planuje 16 proc. osób biorących udział w badaniu zrealizowanym na zlecenie Dentsu Aegis Network Polska. Mniej osób decyduje się na urlop poza granicami Polski – zaledwie 5 proc. planuje maksymalnie pięciodniowy wypoczynek za granicą. Wyjazd zagraniczny trwający ponad tydzień – 4 proc. Wśród ankietowanych znalazła się również grupa niezdecydowanych (12 proc.), która w ostatniej chwili wybierze miejsce i termin wypoczynku.

Respondenci zadeklarowali, że na co dzień najchętniej poruszają się własnym samochodem (75 proc.), co zmniejsza ryzyko zakażenia koronawirusem. Jednak często decydują się również na rower (32 proc badanych mężczyzn i 24 proc. kobiet) lub chodzenie pieszo (45 proc.). Mniej osób wybiera komunikację miejską (13 proc.) oraz taksówki (2 proc.). Podobnie jest w  przypadku podróży wakacyjnych – najczęściej wybieranym środkiem transportu jest samochód (83 proc.). Podróż samolotem zamierza odbyć zaledwie 14 proc ankietowanych, zaś pociągiem – 15 proc.

– Wielu konsumentów wybiera lokalne, polskie produkty, żeby wspierać naszą gospodarkę. Wiemy, że pieniądze, które zostawimy tutaj, będą procentować – dodaje Paulina Gadowska z Dentsu Aegis Network Polska.

Wybory wakacyjne determinuje stan emocjonalny badanych i ich nastawienie. Widać tu dominujące poczucie niepewności. 48 proc. z nich obawia się powrotu pandemii, 67 proc. wskazało, że nie wie, czy ich sytuacja się pogorszy, czy poprawi. Natomiast 35 proc. respondentów zgodziło się ze stwierdzeniem, że sytuacja już nigdy nie wróci do normalności.

Źródło: Newseria
Fot. Unsplash