Treść artykułu

Aleja parkowa

Unikatowy Park Orientacji Przestrzennej zaprasza

Od początku sierpnia br. otwiera się na nowo dla zwiedzających Park Orientacji Przestrzennej w Owińskach. Klimat ogrodu barokowego, 280 gatunków roślin, system ziemnych dzwonów rurowych wydających dźwięki i wibracje oraz wiele innych atrakcji czeka tam na gości.

W Owińskach na terenie pocysterskiego zespołu klasztornego znajduje się urządzony w formie barokowego ogrodu, unikatowy na skalę europejską Park Orientacji Przestrzennej. Miejsce zostało stworzone z myślą o osobach z dysfunkcją wzroku, ale otwarte jest dla każdego. Park jest częścią Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach.

Miejsce to zadziwia architekturą krajobrazu oraz bogatą, zróżnicowaną roślinnością 280 gatunków roślin. Znajdują się tam specjalne przyrządy dydaktyczne: karylion ziemny, czyli system ziemnych dzwonów rurowych, wydających dźwięki i wibracje, a także równoważnie, huśtawki, ślizg linowy, przeplotnie, trampoliny, pajęczyny, na których można się uczyć orientacji przestrzennej. Jest tam również wieża wiatrów sygnalizująca kierunek i natężenie prądów powietrza. Specjalnie dobrane komunikatory głosowe pomagają osobom niewidomym znaleźć sposoby orientacji przestrzennej opartej na dźwiękach. W tej przestrzeni znajduje się też molo i oświetlony mostek.

Grupy zorganizowane mogą odwiedzić park w każdy wtorek oraz czwartek w godzinach od 9.00 do 16.00, wcześniej wymagana jest rezerwacja. Zwiedzający indywidualni mogą odwiedzić park we wszystkie niedziele sierpnia, wstęp bezpłatny w godzinach 9.00-16.00 oprócz 30.08.2020r (obiekt nieczynny).

Oprócz parku, w Ośrodku dla Dzieci Niewidomych w Owińskach znajduje się także jedyne w Polsce Muzeum Tyflologiczne. Prezentowana jest tam ogromna kolekcja map tyflologicznych oraz kilkuset obiektów związanych z kulturą i edukacją osób z dysfunkcją wzroku.

Park Orientacji Przestrzennej
Plac Przemysława 9
62-005 Owińska
tel. 61 812 04 86
www.niewidomi.edu.pl

Fot. Unsplash