Treść artykułu

Okładka książki ABC Empatii

Tyflospecjaliści konsultowali publikację „ABC Empatii”

Polski Związek Niewidomych współpracował z Czepczyński Family Foundation (CFF) przy przygotowaniu książki dla dzieci „ABC empatii, bo wszyscy jesteśmy tacy sami”. Pracownicy Centrum Rehabilitacji Instytutu Tyflologicznego PZN konsultowali jeden z rozdziałów książki – „Biała laska”. Publikacja jest elementem projektu, który zakłada likwidację barier i stereotypów związanych z osobami z niepełnosprawnościami.

Książka „ABC empatii, bo wszyscy jesteśmy tacy sami” autorstwa Wiktora Czepczyńskiego, Żanety Kupczyk i Katarzyny Muzyki-Jacheć językiem dziecka tłumaczy, na czym polegają różne niepełnosprawności i schorzenia. Opowiada też, jak osoby z niepełnosprawnościami funkcjonują w  życiu codziennym. Książka zawiera 12 opowiadań, z których każde porusza inne zagadnienie. Dodatkowo, w skład projektu wchodzą scenariusze zajęć lekcyjnych wraz z kartami pracy i infografikami, a także materiały elektroniczne, możliwe do wykorzystania w edukacji zdalnej lub domowej. Wszystkie narzędzia zostały skonsultowane i przygotowane we współpracy z organizacjami społecznymi zajmującymi się pomocą osobom z różnymi niepełnosprawnościami.

Polski Związek Niewidomych konsultował jeden z rozdziałów książki – „Biała laska”. Bohaterem rozdziału jest niewidomy chłopiec, który poznając inne dziecko, opowiada mu o postrzeganiu świata z perspektywy osoby niewidomej. Pracownicy Centrum Rehabilitacji Instytutu Tyflologicznego PZN przygotowali też materiały, które posłużą do stworzenia poradnika metodycznego dla nauczycieli będącego uzupełnieniem książki.

„ABC Empatii” to autorski projekt Czepczyński Family Foundation (CFF) ogłoszony w listopadzie 2020 roku. Jego celem jest likwidacja barier i stereotypów związanych z osobami z niepełnosprawnościami. CFF, poprzez edukację najmłodszych, zamierza prowadzić do społecznego zrozumienia i przejawiania empatii w stosunku do ludzi z niepełnosprawnościami, a także do ich aktywizacji. Projekt jest skierowany do przedszkolaków (5- i 6-latki) oraz uczniów szkół podstawowych (klas 1–3).

Cały pakiet, czyli książka z materiałami dydaktycznymi dla przedszkoli i szkół, będzie gotowy w nowym roku. Natomiast książkę można już kupić. Zarówno w tradycyjnej formie, jak i w postaci e-booka oraz audiobooka w dwóch językowych – polskiej i angielskiej. Więcej: https://www.cff.sklep.pl/.

Centrum Rehabilitacji Instytutu Tyflologicznego PZN

Fot. Czepczyński Family Foundation