Treść artykułu

Kobieta ogląda obrazy na wystawie

Zapraszamy na spotkanie z artystą i warsztaty w Tyflogalerii

„Dotknij obrazu” Jarosława Filipka to wystawa prezentowana w Tyflogalerii Polskiego Związku Niewidomych. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na spotkanie z artystą oraz warsztaty, w trakcie których uczestnicy będą mogli dotykać obrazów i wspólnie z autorem interpretować sztukę. Wydarzenie odbędzie się w dniu 20 września br. o godz. 17.30.

Projekt „Dotknij obrazu” Jarosława Filipka to działania artystyczne dające możliwość szerszego uczestnictwa w kulturze, w szczególności osobom niewidomym lub słabowidzącym. To nietypowa inicjatywa, składająca się z wystawy malarstwa i multisensualnych warsztatów, w trakcie których uczestnicy mogą swobodnie dotykać obiektów. W opisie twórca tak przedstawia ekspozycję: „Projekt w swojej formule pokazuje, że malarstwo to inspirujący świat doznań i doświadczeń. Dotykając, można poczuć strukturę i fakturę obiektu, a także usłyszeć, jak szeleści i wibruje. W malarstwie abstrakcyjnym najważniejsze są emocje. Uczestnictwo w warsztatach uczy, że każda interpretacja jest dobra, a każdy z nas odbiera sztukę indywidualnie”.

Jarosław Filipek w cyklu „Dotknąć pejzażu” odchodzi od konwencji malarstwa pejzażowego i namawia do innego sposobu percepcji. Unika określenia „obrazy”, a swoje prace nazywa „obiektami”. Tworząc dzieła o bogatej, wyjątkowej, reliefowej strukturze, zachęca obserwatora do używania zmysłu dotyku. Jak czytamy w opisie wystawy: „Faktury tworzą cienie, powierzchnie pokryte farbami metalicznymi − opalizują, fluorescencyjnymi − świecą, lakierami o wysokim poziomie odbijania światła − błyszczą, matowymi − sugerują atłasowość. Obiekty zmieniają się, gdy zbliżamy się do nich i zmieniamy perspektywę patrzenia. Tworzy to iluzję czasu − pejzaże stają się tak dynamiczne, jak oglądane w naturze krajobrazy”.

Jarosław Filipek mieszka i tworzy w Izabelinie w Puszczy Kampinoskiej oraz w andaluzyjskim mieście Jerez de la Frontera. Swoje prace prezentował podczas Luxembourg Art Week w Luksemburgu, Salon d’art Carrousel du Louvre w Paryżu oraz Salon international d’art contemporain w Antwerpii i Tuluzie. W dorobku ma kilkadziesiąt wystaw indywidualnych w Polsce, Szwecji, Hiszpanii i Francji.

Tyflogaleria PZN mieści się przy ul. Konwiktorskiej 7 w Warszawie. Wstęp wolny.

JR/Centrum Komunikacji PZN