Treść artykułu

To już jest koniec…

W dniach 10 -13 marca 2023 r. odbył się już ostatni Zjazd uczestniczek projektu Zrób to sam – szkolenie instruktorów czynności życia codziennego”. Tak jak podczas poprzednich Zjazdów frekwencja dopisała i wszystkie uczestniczki były obecne na zajęciach. Tym razem, oprócz udziału w ćwiczeniach, uczestniczki czekał egzamin teoretyczny i praktyki.

Ćwiczenia poświęcone były zajęciom domowym, w tym: sprzątaniu (odkurzanie podłóg, ścieranie kurzu, mycie okien), segregowaniu śmieci, prasowaniu, powlekaniu pościeli, segregowaniu ubrań do prania. Wykonano symulację adaptacji przestrzeni do potrzeb osób z problemami wzroku poprzez dokonanie oceny konkretnych pomieszczeń. W ramach powtórzenia materiału przed egzaminem teoretycznym i praktykami uczestniczki projektu obejrzały i przedyskutowały film „Nauka czynności życia codziennego”, który jest elementem programu rehabilitacyjnego ”Zrób to sam. Rozwijanie samodzielności osób z niepełnosprawnością układu wzrokowego”.

W sobotę rano odbył się egzamin teoretyczny składający się z 15 pytań. Liczba punktów wystarczająca do zaliczenia egzaminu to 30 na 51 możliwych (60%). Najsłabszy wynik to 43 punkty.
Cała niedziela przeznaczona była na praktyki. Do współpracy zaprosiliśmy osiem osób z problemami wzroku, które wcieliły się w potencjalnych klientów instruktorów czynności życia codziennego. Do przeprowadzenia praktyki przygotowano 39 zadań, wiele pomocy umożliwiających ich zrealizowanie. Tutaj również uczestniczki wykazały się zarówno wiedzą, umiejętnością nauczenia wylosowanego zadania jak i umiejętnością nawiązania relacji z klientem i stworzeniem dobrej atmosfery.

Ale to nie koniec emocji. Wieczorem odbyło się spotkanie podsumowujące projekt. Przedstawiliśmy podsumowanie całego projektu, dyskutowaliśmy o wprowadzeniu ewentualnych zmian przy organizacji kolejnego szkolenia. Uczestniczki pozytywnie oceniły projekt. Na zakończenie prezes Polskiego Związku Niewidomych Andrzej Brzeziński wręczył zaświadczenia ukończenia szkolenia. Poniedziałek poświęciliśmy na szczegółowe omówienie z każda uczestniczką egzaminów i praktyk oraz na uporządkowanie wiedzy dotyczącej dostępności informacyjno-komunikacyjnej, architektonicznej i cyfrowej w kontekście osób z problemami wzroku.

Polski Związek Niewidomych
Instytut Tyflologiczny
Centrum Rehabilitacji